Małżeńskie szczęście irańskich dziewczynek

Opublikowano: 20.02.2021 | Kategorie: Prawo, Publicystyka, Seks i płeć, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1806

Codziennie w Iranie zawiera małżeństwa około 100 dziewczynek w wieku 10-14 lat, jak wynika z najnowszych danych irańskiego Urzędu Statystycznego.

Fotografia ślubna 14-letniego chłopca i 10-letniej dziewczynki z Iranu

Ostatnie dane, przytaczane przez portal „Iranwire”, pochodzące z lata 2020, mówią o 9058 takich dziewczynkach wydanych za mąż. Co roku jest ich około 40 tysięcy. Na całym Bliskim Wschodzie jest to przypuszczalnie ponad 100 tysięcy dzieci.

Według irańskich zwolenników małżeństw nieletnich, o tym, że takie małżeństwa są udane, świadczy znikoma liczba rozwodów – w tym samym czasie rozwiodło się tylko 188 dziewczynek poniżej 14 lat. W 2015 roku około 1500 dziewczynek młodszych niż 15-letnie zostało matkami.

W Iranie co roku zawieranych jest ponad pół miliona małżeństw. W roku 2018 (ostatnim, za który są pełne dane), na 550 tysięcy małżeństw, co piąte (115 tysięcy) zawarte było z nieletnią. 54 tys. z nich miało poniżej lat 16, a około tysiąca były to dzieci w wieku poniżej 13 lat.

W Iranie nie ma minimalnego wieku, w którym można zawrzeć małżeństwo. Wprawdzie prawo irańskie jako minimalny wiek przyjmuje 15 lat dla chłopców i 13 lat dla dziewczynek, ale za zgodą rodziców i sądu ślub mogą wziąć również młodsze osoby.

Iran nie jest jedynym krajem muzułmańskim, w którym dopuszczalne jest małżeństwo dziewczynek, jeśli zgodzi się na to ojciec lub sąd. Nawet w tych krajach, gdzie minimalny legalnie wiek jest wyższy, dochodzi do małżeństw dzieci, ponieważ w imieniu dziewczynki małżeństwo zawiera jej opiekun (zwykle ojciec).

Na przykład w Egipcie, gdzie legalny wiek to 18 lat, raport ministerstwa zdrowia z 2014 roku stwierdzał, że 17% małżeństw zawartych zostało przez dziewczęta niepełnoletnie, a w 2% małżeństw panna młoda miała mniej niż 15 lat.

Dane wg „Wikipedii”.

Dopuszczalność małżeństw nieletnich wynika z nauczania szyickiej szkoły Jafari i sunnickiej Hanafi; przewidują one małżeństwa dziewięciolatek dziewczynek (inne szkoły sunnickie określają minimalny wiek na 15 lub 17 lat). Irańscy prawodawcy powołują się też na opinię uczonego z ósmego wieku naszej ery, Imama Sadiqa, który powiedział, że „szczęśliwy ojciec nie pozwoli, żeby w jego domu mieszkała córka, która ma miesiączki”.

Tradycyjne prawo muzułmańskie przewiduje, że zdolna do ślubu jest dziewczynka, która zaczęła miesiączkować i która ma zdolność rozeznawania swojej sytuacji (rushd). W praktyce o tej zdolności decydują ojcowie. Dlatego wiele krajów nie wprowadza żadnego ograniczenia dolnego wieku, w którym dziewczynka może zostać wydana za mąż, uzależniając to wyłącznie od zgody ojca lub sądu.

Niezwykle silnym argumentem tradycyjnych muzułmanów dla małżeństw dziewczynek jest przykład najlepszego z nich, proroka Mahometa, który mając lat 53 poślubił dziewięcioletnią Aiszę.

Zwolennicy wydawania za mąż dzieci używają nie tylko argumentów religijnych, podaje BBC. Jak powiedział Hassan Norouzi, rzecznik Komitetu Prawnego w irańskim parlamencie: „Moja babcia wyszła za mąż w wieku 9 lat i nie miała z tym problemu”. Według Norouziego małżeństwa nieletnich, oprócz tego, że nakazane religijnie, są korzystne, bo takie związki rzadziej się rozwodzą, a nieletnie dziewczynki mają „zdrowsze porody”. A jak mówi cytowany przez BBC, 34-letni mężczyzna, który poślubił 12-latkę, takie młode „są bardziej posłuszne, nie mają dużych oczekiwań i nie denerwują mężczyzny narzekaniem”.

W Iranie kilkakrotnie nie udała się zmiana przepisów o minimalnym wieku zawierania małżeństwa, ponieważ sprzeciwiali się temu albo konserwatywni parlamentarzyści, albo najważniejsi imamowie kraju. Zmiany zachodzą jednak powoli w innych krajach arabskich – nawet Arabia Saudyjska wprowadziła półtora roku temu 18 lat jako wiek minimalny, wcześniej nie mając żadnych ograniczeń. Tak jak w przypadku Egiptu, również i tam nie należy spodziewać się jednak szybkiej rewolucji w obyczajach.

Wydawanie za mąż nieletnich dziewczynek było też tradycją w innych religiach, w judaizmie i chrześcijaństwie. W kościele katolickim było to zgodnie z prawem rzymskim 12 lat dla dziewczynek i 16 dla chłopców; od roku 1917 prawo kościelne dopuszcza małżeństwa – za zgodą rodziców – dla dziewczynek 14-letnich i 16-letnich chłopców. Znana z naszej historii królowa Jadwiga została wydana za mąż za Władysława Jagiełłę mając lat 12.

Małżeństwo Jadwigi z Jagiełłą miało miejsce w roku 1386. Według kalendarza muzułmańskiego mamy obecnie rok 1442.

Autorstwo: Grzegorz Lindenberg
Na podstawie: Nwire.com
Źródło: Euroislam.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 10 , średnia ocena wartości wpisu: 3,40 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. 3steta 21.02.2021 22:10

    Człowiekiem się jest czy się bywa? Sprzedać kobietę,kupić sobię kobietę za żonę,pozbawić już na starcie praw do majątku,dziedziczenia,możlwiości pracy,opieki nad dziećmi a na koniec dodać przemoc domową… Jak i dzieci biorą ślub z innymi dziećmi…Ludzie powinni kupować sobie pieska a nie innych ludzi i ludzie nie powinni brać małe dziewczynki i je sobie “wychowywać na żonę” niczym niewolnika. Kobiety w takich społecznościach często mają łamane psychiki, i to jest nieludzkie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.