Malezja wprowadzi kamienowanie i obcinanie rąk?

Opublikowano: 03.06.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 305

Propozycja ustawy wprowadzającej surowe kary islamskie, znane jako hudud, które miałyby obowiązywać wszystkich obywateli, podzieliła rządzących Malezją.

Ustawa została zaproponowana przez przewodniczącego opozycyjnej Pan-Malajskiej Islamskiej Partii, Abdula Hadi Awanga. I chociaż pod debatę zostanie poddana w październiku już dzieli kraj, ponieważ prawo hudud uznawane jako nakazane przez Boga przewiduje takie kary, jak obcinanie kończyn złodziejom czy kamienowanie cudzołożników.

Opozycji nie udałoby się złożyć ustawy bez poparcia rządzącej partii, chociaż premier Najib Razak uspokaja, że nie będzie to prowadziło do pełnej implementacji surowych szariackich reguł. „To jest tylko po to, żeby sądy szariackie mogły rozszerzyć swoje kary. Od sześciu batów do kilkunastu”, uspokaja Razak.

Tymczasem niemuzułmańskie partie będące częścią rządzącej koalicji alarmują, że jest to sprzeczne z Konstytucją Federalną z 1963 roku, która gwarantuje świeckie rządy. Koalicjant grozi zerwaniem koalicji jeżeli ustawa przejdzie przez parlament.

Także minister sprawiedliwości Ibrahim Zaid zauważa, że „w kraju, za sprawą polityki, rozwija się konserwatyzm. Był do tej pory bardzo subtelny, ale teraz staje się coraz większy”.

Ustawę wprowadzającą surowe kary popiera za to Jakim, rządowa Agencja Rozwoju Islamu w Malezji. Dokument wspierający ustawę wzywa do harmonizacji wszystkich praw lokalnych z islamskimi zasadami. „Błędem jest myślenie, że niemuzułmanie nie mogą być poddani prawu opartemu na szariacie. Jak obywatele kraju, który uznaje islam jako religię państwową mogą zakładać, że jest ich prawem człowieka nie być poddanym wpływowi praw szariatu?”, określa cele ustawy Jakim.

O agencji Jakim pisaliśmy kiedy przedstawiciele Jakim odwiedzili Polskę w roku 2011 wizytując budowę meczetu na Ochocie prowadzoną przez Ligę Muzułmańską w RP. Także syn muftiego Ligi Muzułmańskiej Nedala Abu Tabaq w internecie wyrażał poparcie dla surowych kar takich jak kamienowanie, nawet własnej matki.

Autorstwo: JW
Na podstawie: Edition.CNN.com, TheMalayMailOnline.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

co za jaskiniowce

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Po wprowadzeniu tego prawa w Polsce gruby procent chodziłby bez ręki, albo już by wcale nie chodził.