Makabryczne szczegóły torturowania palestyńskich więźniów

Opublikowano: 15.02.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1454

Pojawiły się nowe zarzuty mówiące, że izraelska krajowa agencja wywiadu, Shin Bet (Shabak), uczestniczy w brutalnych torturach palestyńskich więźniów, mimo iż praktyka ta jest zakazana przez izraelskie i międzynarodowe prawo. Nowe zarzuty, uważane za „bardzo wiarygodne” przez izraelskie i palestyńskie grupy praw człowieka, opublikowano w czasie nagłego wzrostu przypadków torturowania palestyńskich więźniów przez władze izraelskie.

Najnowsze przypadki dotyczą trzech Palestyńczyków zatrzymanych w ramach szerokiej obławy po zamachu bombowym z 23 sierpnia, w którym zginął izraelski osadnik i nastolatka Rina Shnerb. Trzej mężczyźni z okupowanego Zachodniego Brzegu zostali zatrzymani zgodnie z kontrowersyjną praktyką „zatrzymania administracyjnego”, według której Izrael może miesiącami lub latami więzić człowieka bez aktu oskarżenia.

Prawnicy i krewni głównych podejrzanych potwierdzili, że wszyscy trzej podejrzani o związek z zamachem byli torturowani do momentu koniecznej hospitalizacji. Jeden z nich trafił do szpitala z powodu niewydolności nerek i 11 złamanych żeber, po czym powrócił na dalsze przesłuchania. Drugi z nich miał pogryzione przez policyjnego psa genitalia, a trzeci porusza się teraz na wózku inwalidzkim. Zmienił się tak bardzo, że na procesie w sądzie nie rozpoznała go własna żona.

Choć doświadczenia tych trzech Palestyńczyków są skrajnymi przypadkami, podczas tego samego śledztwa Shin Bet torturowała też mniej brutalnymi metodami innych zatrzymanych, którzy doznali traumy. Zatrzymanych zwolniono po tygodniach zatrzymań i nigdy o nic nie oskarżono. Shin Bet aresztowała też członków rodziny zatrzymanych i w niektórych przypadkach pokazywano ich zatrzymanym, żeby sprawić wrażenie, że ich żony i dzieci też doznają takiego traktowania.

Mimo że obława i późniejsze tortury podejrzanych Palestyńczyków miały miejsce miesiące temu, pisanie o incydentach opóźniono z powodu wielokrotnie ponawianego przez sąd od września 2019 roku nakazu zachowania tortur. Nakaz milczenia obowiązywał przez ponad 3 miesiące, w czasie którego przeprowadzono też postępowanie sądowe trzech głównych podejrzanych na rozprawie zamkniętej dla publiczności. Poza kilkoma wyjątkami uniemożliwiono członkom rodziny przyjście do sądu.

Torturowanie więźniów w związku z zamachem z 23 sierpnia miało miejsce w okresie, kiedy stosowanie tortur na Palestyńczykach z Zachodniego Brzegu dramatycznie nasiliło się według organizacji praw więźniów palestyńskich, które w ubiegłym miesiącu wydały raport zawierający twarde dowody na „systematyczne stosowanie tortur i złe traktowanie” palestyńskich więźniów w ośrodku śledczym Al-Mascobiyya.

Autorstwo: Whitney Webb
Tłumaczenie: Ola Gordon
Na podstawie: APNews.com, IMEMC.org, MiddleEastMonitor.com
Źródło oryginalne: RenegadeTribune.com
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kopydlok 15.02.2020 12:04

    Zaczynam rozumieć Adolfa…

  2. Krokodylowy 15.02.2020 12:13

    Marne to pocieszenie, ale świat się chyba powoli budzi i widzi jakiego węża wyhodował na własnej piersi. Dlatego Izrael tak alergicznie zaczął reagować na wszelkie próby krytyki ich poczynań i w krajach swoich wpływów tak zawzięcie naciska, aby ta właśnie krytyka, czy nawet niechęć do kupowania izraelskich produktów były karane urzędowo. Przypomina mi się RPA z przed 30-40 lat, tylko tu macki sięgają znacznie dalej. Izrael to jest kraj, który celowo może chcieć doprowadzić do zagłady całego świata (Opcja Samsona), bo nawet Korea Północna nie ma takiej doktryny wojennej. Nawiasem mówiąc słyszałem ciekawą teorię, że Iran to wcale nie ostatni bliskowschodni przystanek w ich wojennej ekspansji. Następna ma być… Arabia Saudyjska, która na pewno byłaby mocno osłabiona po ewentualnej wojnie z Iranem i wtedy cały ten roponośny teren stałby się wielkim Izraelem. Coś w tym jest. Dlatego ostatnio mogli nabrać takiego przyspieszenia, bo sprawy lekko się sypią i już w zasadzie na oczach świata nie liczyć się z nikim i z niczym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.