Macron chce włączyć aborcję do konstytucji Francji

Opublikowano: 02.11.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1841

Prezydent Francji Emmanuel Macron zadeklarował w niedzielę na „Twitterze”, że projekt ustawy konstytucyjnej zostanie przedstawiony Radzie Ministrów do końca roku. Jak napisał, chodzi o projekt, który ma „wyryć w naszej konstytucji wolność kobiet do aborcji”. Napisał, że dokument zostanie przesłany do Rady Stanu jeszcze w tym tygodniu.

Zapisanie „prawa” kobiet do aborcji ma nastąpić w 2024 r., po to, by jak to ujął Macron „swoboda kobiet w zakresie aborcji była nieodwracalna”. Ten dość obłędny pomysł „konstytucjonalizacji aborcji” padł z okazji Dnia Kobiet 8 marca. Emmanuel Macron podjął to jako „zobowiązanie” w odpowiedzi na „obawy” wynikające z wcześniejszej decyzji Sądu Najwyższego… USA.

Przypomnijmy, że półtora roku temu, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał decyzję, że o aborcji mogą decydować poszczególne stany i przerywanie ciąży nie jest kompetencją, którą można narzucić na poziomie prawa federalnego.

Francuski pomysł „konstytucjonalizacji aborcji” ma jednak charakter głównie „symboliczny” i praktycznie nie zmienia obecnego stanu rzeczy, chociaż może ułatwiać realizację kolejnych pomysłów wydłużania czasu na aborcję.

Pomysłu Macrona i jego partii Renesans nie udało się zatrzymać w Senacie, gdzie w teorii większość ma centroprawica. Źle to świadczy o obecnym stanie Republikanów. Senatorowie tej partii wymogli jedynie, by pojawił się zapis o „swobodzie kobiet” ws. aborcji, a nie o „prawie” do niej. Trzeba tu dodać, że w tej sprawie „postępową” postawę prezentują nawet politycy Zjednoczenia Narodowego, pragmatycznie stwierdzając, że aborcję akceptuje po latach oduraczania i tak znaczna większość Francuzów.

Zbliżające się zmiany w konstytucji będą dotyczyły także innych tematów. Poza aborcją ma to być także kwestia zmiany statusu Nowej Kaledonii i Korsyki. Zmiany musi zaakceptować kongres połączonych izb parlamentu w Wersalu.

Na podstawie: France Info
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 03.11.2023 11:00

    Gospodarczo leżą, przestępczość coraz większa, bieda poszerza zasięg – to na osłodę im zaproponował aborcję… brakuje eutanazji dla biednych…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.