Macedończycy wybrali

Opublikowano: 01.10.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2602

Większość głosujących w referendum w sprawie zmiany nazwy Macedonii poparła porozumienie z Grecją – oznajmił premier Zoran Zaew.

„To znaczący wkład, kamień węgielny pod przyszłość naszej Macedonii. Dzisiaj w referendum głosowało ponad 650 tys. obywateli. Decydująca większość, czyli 90%, opowiedziała się za przyjęciem przez Macedonię traktatu z Grecją i członkostwem w NATO i UE” — podkreślił szef rządu. Dodał, że w najbliższych tygodniach postara się zdobyć w parlamencie większość, czyli dwie trzecie mandatów, by przyjąć poprawki do konstytucji dot. traktatu z Atenami. W przeciwnym razie kraj czekają przedterminowe wybory parlamentarne.

“Decyzja, która (…) zapadła, nie była łatwa. Jednak ma zostać podjęta dzisiaj. W ubiegłych miesiącach odbyło się wiele dyskusji na scenie politycznej, w mediach, między przyjaciółmi i w rodzinach. To zaleta demokracji oraz możliwość podziękowania wszystkim obywatelom oraz tym, którzy głosowali „za”, oraz tym, którzy głosowali „przeciw”” — podsumował premier.

Komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn oznajmił, że referendum pokazało „szerokie poparcie dla wyboru północnoatlantyckiego Macedonii”. „Gratuluję obywatelom, którzy wzięli udział w głosowaniu w dzisiejszym referendum konsultacyjnym i skorzystali ze swobód demokratycznych. Przy bardzo znaczącym głosowaniu „za” istnieje szerokie poparcie dla traktatu prespańskiego (o zmianie nazwy — red.) oraz drogi euroatlantyckiej kraju. (…) Teraz spodziewam się po wszystkich przywódcach politycznych poszanowania tej decyzji i jej przyjęcia z maksymalną odpowiedzialnością i zgodą na wszystkich szczeblach partyjnych w interesie państwa” — powiedział.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oznajmił, że sojusz popiera głosowanie „za” w referendum. „Wzywam wszystkich przywódców politycznych i partie do konstruktywnych i odpowiedzialnych działań, by wykorzystać tę historyczną okazję. (…) Drzwi do NATO są otwarte, lecz wszystkie procedury narodowe mają zostać zakończone” — podkreślił na swoim koncie na “Twitterze”.

17 czerwca grecki rząd podpisał z Republiką Macedonii traktat rozwiązujący wieloletni spór o jej nazwę i otwierający Skopje drogę do NATO i UE: strony porozumiały się odnośnie zmiany nazwy Macedonii na Republika Macedonii Północnej. Kwestia przyjęcia zmian konstytucyjnych wynikających z umowy z Grecją niezależnie od wyniku referendum zostanie zgłoszona pod obrady parlamentu, gdzie partia Zaewa potrzebuje większości, czyli 81 ze 120 głosów, w celu ich przyjęcia. Obecnie koalicja rządząca oficjalnie dysponuje 69 mandatami.

Referendum odbyło się w niedzielę, pytanie brzmiało: „Czy popierasz przystąpienie do UE i NATO z przyjęciem traktatu między Republiką Macedonii i Republiką Grecji?”.

Według najnowszych danych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej Macedonii frekwencja wyniosła 34,59%, z których 90,85% głosowało „za”. Jednak macedońskie prawo definiuje minimalną frekwencję, w wyborach powinna uczestniczyć połowa zarejestrowanych wyborców, czyli 903 169 osób. Wynik referendum zostanie uznany za pozytywny, jeśli za poddaną w nim pod głosowanie kwestią opowie się 50% i 1 osoba.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.