Lula odwołał dowódcę armii

Opublikowano: 23.01.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1562

Generał Júlio Cesar de Arruda, dowódca brazylijskiej armii, został odwołany ze stanowiska przez prezydenta Luiza Inacio Lulę da Silvę.

Dymisja generała to konsekwencja ataku zwolenników ex-prezydenta Jaira Bolsonaro, na budynki rządowe, do którego doszło 8 stycznia. Zostało dotąd zatrzymanych ponad 2 tys. osób, powiązanych z tymi zajściami.

Skrajni prawicowcy otwarcie wzywają brazylijskich żołnierzy do przeprowadzenia zamachu stanu przeciwko Luli, którego zastąpiłby przebywający obecnie w USA Bolsonaro.

Prokuratura zapowiedziała, że przyjrzy się powiązaniom byłego prezydenta ze atakiem z 8 stycznia i ustali, czy polityk może zostać uznany za podżegacza do przeprowadzenia puczu w kraju.

Minister obrony Jose Múcio Monteiro (PTB) powiedział, że siły zbrojne kraju nie były bezpośrednio zaangażowane w skrajnie prawicowe zamieszki, ale dodał, że każdy potencjalnie biorący w nich udział żołnierz będzie musiał odpowiedzieć przed sądem jako obywatel.

Tymczasem prezydent Lula wyraził pogląd, że na rozmach zamieszek mógł mieć wpływ spisek w brazylijskiej armii i zapowiedział usunięcie skrajnych prawicowców z funkcji kluczowych dla bezpieczeństwa kraju. Kilkadziesiąt osób zostało już zwolnionych ze służby w prezydenckiej ochronie.

Zdymisjonowanego dowódcę armii zastąpił gen. Tomas Miguel Ribeiro Paiva, który jako jedyny wyższy rangą wojskowy skrytykował atak w Brasilii.

Autorstwo: bs, wch
Źródło: Lewica.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 24.01.2023 03:27

    Lula najwyżej to się może odwoływać, do wyroków za swoje przestępstwa!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.