Luksusy dla terrorystów jako lek na ekstremizm

Opublikowano: 29.01.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 654

Arabia Saudyjska zamierza odwieść uwięzionych bojówkarzy Al-Kaidy od religijnego ekstremizmu za pomocą doradztwa, terapii spa i ćwiczeń w luksusowym ośrodku rehabilitacyjnym w Rijadzie.

Pomiędzy sesjami terapeutycznymi i pogadankami na temat religii więźniowie będę mogli zrelaksować się w krytym basenie olimpijskim, saunie, sali gimnastycznej oraz sali telewizyjnej.

Nowy kompleks jest dziełem księcia Mohammeda bin Nayefa, który siedem lat temu założył instytucję mającą na celu deradykalizację ekstremistów więzionych w Arabii Saudyjskiej od czasów obławy na przedstawicieli lokalnego odłamu Al-Kaidy. „Około trzech tysięcy [więźniów] będzie musiało przejść rehabilitację w jednym z tego typu ośrodków, zanim zostaną uwolnieni”, wytłumaczył minister spraw wewnętrznych kraju, generał Mansur al-Turki, w wywiadzie dla AFP.

Oprócz ośrodka w Rijadzie, w ostatnim czasie otwarto podobną placówkę w mieście portowym Dżudda na zachodzie kraju. Trzy kolejne ośrodki mają powstać na północy, wschodzie i południu tego pustynnego królestwa. Jednak tylko centrum rehabilitacyjne w Rijadzie oferuje więźniom posmak luksusu jako zachętę do złagodzenia ich poglądów.

Wszystkie ośrodki będą nosić imię obecnego ministra spraw wewnętrznych, który zainicjował rządową obławę na członków Al-Kaidę po śmiertelnych zamachach dokonanych przez organizację w 2003 i 2006 r., w których zginęło ponad 150 Saudyjczyków i obcokrajowców.

Dżihadyści Al-Kaidy, spośród których wielu zostało wyszkolonych w Afganistanie, obrali sobie za cel Arabię Saudyjską, gdy królestwo zezwoliło Stanom Zjednoczonym na budowę baz wojskowych na swym terytorium w trakcie wojny w Zatoce Perskiej. Amerykanie utrzymywali te bazy jeszcze długo po zakończeniu konfliktu, by ostatecznie wycofać się z nich w 2003 r.

Po masowej akcji zwalczania Al-Kaidy w Arabii Saudyjskiej, wielu dżihadystów uciekło do południowych i południowo-wschodnich regionów Jemenu, gdzie w styczniu 2009 r. utworzyli Al-Kaidę Półwyspu Arabskiego, uznaną przez Stany Zjednoczone za najbardziej niebezpieczne ugrupowanie dżihadystyczne.

Ośrodek w Rijadzie zajmuje powierzchnię odpowiadającą dziesięciu boiskom do piłki nożnej i jest przygotowany na przyjęcie 228 więźniów ze „zboczonego ugrupowania” (z ang. „deviant group”), jak saudyjskie władze określają oficjalnie Al-Kaidę.

Każdy z dwunastu budynków flagowej placówki będzie mógł pomieścić dziewiętnastu więźniów mających dostęp do specjalnych pokojów, w których będą mogli spędzać czas z odwiedzającymi ich członkami rodziny. W nagrodę za dobre sprawowanie więźniowie będą mogli spędzić dwa dni z żonami. W ciągu dnia osadzeni będą uczęszczać na zajęcia poświęcone tematyce religijnej, mające ich odwieść od skoncentrowanych na dżihadzie myśli.

„Aby walczyć z terroryzmem, musimy zapewnić im intelektualną i psychologiczną równowagę (…) poprzez dialog i perswazję”, wyjaśnił dyrektor ośrodków rehabilitacyjnych Said al-Bishi. Al-Bishi zdradził również, że w Arabii Saudyjskiej tego typu resocjalizację przechodzi obecnie 2336 członków Al-Kaidy. Dyrektor powiedział też, że odsetek więźniów, który ponownie dołączają do dżihadystów, nie przekracza 10 %, co jego zdaniem stanowi bardzo dobry rezultat.

Tego typu terapia nie przekonuje jednak wszystkich więźniów. Podejrzewa się, że Saeed al-Shehri został zastępcą lidera Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego zaraz po zakończeniu podobnej rehabilitacji. Liberałowie krytykują w szczególności religijną treść programu, który ich zdaniem zawiera ultrakonserwatywną wersję islamu i niczym nie różni się od wersji propagowanej przez samą Al-Kaidę.

„W celu pozbycia się problemu i jego źródeł należy poddawać w wątpliwość dżihadystyczne poglądy za pomocą oświeconej filozofii, a nie tylko z wykorzystaniem innych salafickich idei, które są zaledwie odrobinę mniej ekstremistyczne”, powiedział agencji AFP socjolog Khaled al-Dakheel, wyrażając zwątpienie w powodzenie programu.

Opracowanie: Bohun
Na podstawie: YourMiddleEast.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. dagome12345 29.01.2016 12:17

  Poeta wierszokleta dostaje za kilka linijek tekstu karę 100 batów i 5 lat więzienia , a terrorysta może liczyć na pływalnie ,siłownie, rozmowy z psychologiem i kontakty z żonką w pokoju uciech ….

 2. razowy40i4 29.01.2016 13:00

  Ale jaja w kraju w którym chłoszcze się za picie piwka a za krytykę władzy publicznie odrąbuje głowę szablą
  ” gogusiów” z alkady wysyła się do spa ….;)

  To mi przypomina jak kiedyś gwiazdor kartelu z Medelin – Pablo Emilio Escobar Gaviria oddał się w ręce sprawiedliwości żeby odsiedzieć ”sprawiedliwy” wyrok w pudle które sam wybudował ( nie szczędząc luksusów )obsadził własnymi kilerami i wybranymi przez siebie strażnikami a w resocjalizacji pomagały chłopakom grille przyjęcia koks i prostytutki …

 3. Michal_Cieszewski 29.01.2016 13:24

  Oni ich tam będą szkolić a nie leczyć. Jak dla mnie oficjalne wypowiedzenie wojny europie.

 4. Abaddon 29.01.2016 18:17

  Kurczę trzeba zmienić religię. Za życia luksusy i spa. Po męczeńskiej śmierci najczęściej podczas jakiejś “rozrywki” tłum dziewic w nagrodę. Normalnie umierać nie żyć chciałoby się rzec.

 5. Stasiu26 29.01.2016 19:13

  Ktoś się jeszcze dziwi, że terroryści wyrastają tam jak grzyby po deszczu ? Chyba że oni tak na serio myślą, że to ich odstraszy 😉

 6. adambiernacki 29.01.2016 22:55

  Wielbłądy robią nie pierwszy pokaz siły i pogardy dla nas.

 7. Fenix 31.01.2016 10:15

  Znowu kupieni za luksus , relaks dla więźniów , ciecie mają spokój .
  Wszyscy uchodźcy powinni zażyć tego relaksu w luksusie i to hurtem w A.S.
  Coś mi się zdaje ze ci” kupieni “mają bronić cieciów, przed” kukułczym jajem” które chce im porzucić Szwecja i cała UE, hurtem ! :Dhehe ‘
  Raz w roku darmowy przelot do Mekki .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.