Lufthansa otrzymała miliardowe wsparcie, a i tak zwolni tysiące ludzi

Opublikowano: 15.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 905

18 tys. dotychczasowych pracowników grupy Lufthansa ma stracić zajęcie. Linie lotnicze otrzymały znaczne wsparcie publiczne z Brukseli, ale również od rządów Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale i tak będą ciąć.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że z 763 samolotów Lufthansy około siedmiuset stoi na lotniskowych parkingach. Ze 135 tys. personelu linii lotniczej już ponad połowa, 87 tys. pracowników, wykonuje swoje obowiązki w ograniczonym czasie pracy. Na tym nie koniec.

Rzecznik prasowy grupy Lufthansa powiedział Die Welt, że spółka nie spodziewa się zniesienia ograniczeń związanych z międzynarodowym ruchem lotniczym szybciej niż za kilka miesięcy, natomiast popyt na podróże lotnicze, jaki odnotowano w 2019 r., może powrócić najszybciej za kilka lat. W związku z tym firma zamierza całkowicie pozbyć się 70 samolotów. Dziennik ocenia, że z każdą maszyną związanych jest ok. 220 różnych pracowników, a zatem łącznie cięcie takie oznacza likwidację od 15 do 18 tys. miejsc pracy.

Tania linia GermanWings, należąca do grupy Lufthansa, ma natomiast zostać całkowicie zamknięta, a razem z nią 1400 miejsc pracy. Być może część zatrudnionych znajdzie – teraz lub po kryzysie – miejsce w EuroWings, również taniej linii z grupy. Tyle, że wtedy będą już się do nich stosować nie niemieckie, a austriackie regulacje z zakresu prawa pracy. Będą to zasady mniej dla pracowników korzystne: wiadomo np., że personel pokładowy EuroWings może być kierowany nawet na 14-godzinne zmiany (związki zawodowe zgodziły się na taki zapis w ubiegłym roku, gdy firma groziła zwolnieniami). W sytuacji wywołanej pandemią związki zawodowe nie są w stanie nawet organizować protestów – mogły co najwyżej wysłać do zarządu firmy petycję, która została zignorowana.

Według Süddeutsche Zeitung całość wsparcia, jaki Lufthansa już otrzymała lub ma otrzymać z Brukseli, a także z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, przekroczy 10 mld euro, przy czym część pomocy będzie bezzwrotna. Niezależnie od tego firma i tak będzie zwalniała, oszczędzając kolejnych kilka miliardów na pracownikach. W podobnie dramatycznej sytuacji znajdą się załogi większości linii lotniczych na świecie.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Zdjęcie: code83 (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 15.04.2020 14:47

    Ciekawe kto kupi 70 samolotów w okazyjnej cenie? Podejrzewam, że Azjaci.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.