Ludowcy domagają się pełnej neutralności Szwajcarii

Opublikowano: 17.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1337

Szwajcaria w ostatnim czasie poparła sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji oraz chce kandydować do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zaniepokojona jest tym Szwajcarska Partia Ludowa, uważająca podobne działania za złamanie zasady neutralności kraju. Proponuje więc przeprowadzenie referendum na temat jej rozszerzenia.

Władze Szwajcarii już pod koniec lutego przyłączyły się do pierwszego pakietu unijnych sankcji, później popierając jeszcze dwa kolejne. Nie przyłączyły się natomiast do ograniczenia emisji niektórych rosyjskich programów telewizyjnych, na czele ze Sputnikiem i Russia Today. Szwajcaria uznała bowiem, że woli przekazywać społeczeństwu fakty niż czegokolwiek zakazywać.

Dotychczasowe posunięcia rządu nie podobają się jednak największemu ugrupowaniu w parlamencie. Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) uważa, że rząd stosując sankcje związane z wojną na Ukrainie używa instrumentu wojennego i pozbawia Szwajcarię jej głównego atutu w zakresie bezpieczeństwa narodowego, czyli neutralności.

Przy tej okazji narodowo-konserwatywne ugrupowanie krytykuje partię liberałów, chcących według niego wciągnąć szwajcarskich żołnierzy w niedotyczącą ich wojnę.

Ludowcy proponują w związku z tym przeprowadzenie referendum na rzecz zmian w konstytucji. Co prawda neutralność jest już w niej zawarta, lecz według SVP konieczne jest rozszerzenie jej zapisów również na kwestię sankcji. Dodatkowo partia sprzeciwia się również kandydowaniu Szwajcarii do kolejnej kadencji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Zarzuty o porzucaniu neutralności odpiera szwajcarski minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis. Powiedział, że Szwajcaria w chwili obecnej nie znajduje się w stanie wojny z Rosją, ponieważ same sankcje wcale nie są instrumentem militarnym.

Na podstawie: Bazonline.ch, Swissinfo.ch, Svp.ch
Źródło: Autonom.pl

16

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Jack Ravenno 17.04.2022 20:53

    Sankcje nie są instrumentem wojennym? Łżą jak bure łajzy

    Wolne żarty…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.