Lubelszczyzna i powiat zgorzelecki z obciętymi funduszami UE

Opublikowano: 11.05.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1063

Lubelszczyzna i powiat zgorzelecki nie dostaną pieniędzy z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dyrekcja Generalnej Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej poinformowała, że przygotowane przez powiat zgorzelecki i region Lubelszczyzny Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji są niewystarczające. Oznacza to utratę kilkuset mln euro, które mogły zostać przeznaczone na rozwój regionów i jednoczesne odchodzenie od węgla.

Komisja Europejska oceniła, że powiat zgorzelecki i Lubelszczyzna nie przedstawiły satysfakcjonującego harmonogramu odchodzenia od węgla w perspektywie do 2030 roku. Zdaniem Komisji nie ma zatem powodów, by wspierać finansowo te regiony w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

„Od dawna alarmowaliśmy, że brak ambitnego planu odejścia od węgla i w Turowie i Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz adekwatnego planu sprawiedliwej transformacji będą skutkowały tym, że regiony te stracą możliwość skorzystania z środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Konieczność odchodzenia od węgla jest nieuchronna a obecna sytuacja geopolityczna tylko podkreśla konieczność przejścia na odnawialne źródła energii i gospodarkę zeroemisyjną. Rozwój odnawialnych źródeł energii powinien stać się absolutnym priorytetem polskiego rządu w najbliższym czasie” – powiedziała Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych z Greenpeace.

Komisja informuje, że biorąc pod uwagę plany polskiego rządu dotyczące przedłużenia wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do 2044 r. oraz otwarcie nowego bloku energetycznego w Turowie, środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nie mogą zostać przyznane.

Komisja zauważa także, że wydobywająca węgiel na Lubelszczyźnie Bogdanka zamierza fedrować do 2049 r. Termin zamknięcia kopalni znacznie wykracza poza perspektywę 2030 roku a tym samym nie kwalifikuje się do uzyskania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Autorstwo: Katarzyna Guzek
Źródło: Greenpeace.org

8

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.