Łotwa zakaże posiadania broni obywatelom Rosji i Białorusi

Opublikowano: 19.08.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 981

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Łotwy przygotowuje poprawki do ustawy, które zabraniają obywatelom Rosji i Białorusi noszenia lub przechowywania broni palnej, a Komisja Obrony, Spraw Wewnętrznych i Zapobiegania Korupcji Saeimy jest gotowa jak najszybciej je rozpatrzyć i wysłać je do Saeimy do dalszego zatwierdzenia, powiedział w rozmowie z agencją LETA przewodniczący komisji Juris Rancans.

Polityk wyraził poparcie dla propozycji resortu, powołując się na oświadczenia Służby Bezpieczeństwa państwa o rzekomym ryzyku wydawania zezwoleń na przewóz broni obywatelom Rosji i Białorusi na Łotwie.

Członek Stowarzyszenia Narodowego Rihards Kols również uważa, że konieczne jest zrewidowanie ustawy o obrocie bronią, która obecnie umożliwia uzyskanie pozwolenia na broń osobom posiadającym pozwolenie na pobyt na Łotwie. Zdaniem polityka, siły bezpieczeństwa, kierując się względami bezpieczeństwa narodowego, powinny ocenić, czy konieczne jest cofnięcie zezwoleń na noszenie broni wydawanych obywatelom Rosji i Białorusi.

Jego zdaniem należy również ocenić przypadki, w których takie zezwolenie otrzymywali obywatele lub nie-obywatele Łotwy, którzy sprzeciwiali się państwu lub popierali rosyjską agresję.

Jednocześnie wspomniał, że aby uzyskać zezwolenie na posiadanie lub noszenie broni do samoobrony lub broni kategorii B, trzeba przejść skomplikowaną procedurę. Parlamentarzystka uważa, że powinniśmy uczyć się na przykładzie Ukrainy i obywatele powinni mieć prawo do uzyskania pozwoleń na broń do samoobrony w mniej skomplikowany sposób.

Poseł Andriej Judin (Nowa Jedność) zasugerował, aby najpierw zaprosić przedstawicieli MSW, aby powiedzieli, którym obywatelom Rosji i Białorusi wydano zezwolenia na noszenie broni palnej, gdyż nie sądzi, by resort wyda te zezwolenia bez oceny ryzyka. Poseł jednak uważa za dyskusyjne, czy w ogóle cudzoziemcy powinni mieć pozwolenie na noszenie broni palnej. Judin podkreślił, że nie powinno być agitacji, bo „to nie są partyzanci z sąsiedniego kraju, którzy przybyli tu, by zaszkodzić Łotwie”.

Jak informowaliśmy, 193 obywateli Białorusi i Rosji ma zarejestrowaną broń na Łotwie – poinformowała LETA policja państwowa.

Tego lata w umowie koalicyjnej nowego rządu estońskiego strony zobowiązały się do zakazania obywatelom Rosji i Białorusi noszenia broni palnej w Estonii, a także mogą rozważyć cofnięcie pozwoleń na broń innym osobom nieprzyjaznym państwu.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.