Lotnisko Chopina wprowadza ciszę nocną

Opublikowano: 26.03.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 381

Warszawskie Lotnisko Chopina jako pierwsze w Polsce wprowadziło zakaz wykonywania startów i lądowań we wszystkich dniach tygodnia między 23.30 a 5.30.

Tym samym dołączyło do innych europejskich lotnisk, gdzie takie przepisy już obowiązują, np. Monachium, Bruksela, Hamburg, Zurich. Na nadmierny hałas skarżyli się mieszkańcy okolicznych dzielnic Warszawy i pobliskich gmin.

Wyjątkiem będą loty ratownicze, sytuacje kryzysowe, a także loty państwowe czy wojskowe. Na lotnisku mogłyby też lądować samoloty opóźnione z przyczyn niezależnych od przewoźnika, np. warunki pogodowe.

Opinie mieszkańców Warszawy na ten temat są podzielone:

“Taka “cisza nocna” już kiedyś funkcjonowała i szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że przestała. Za każdą operację poza wyznaczonymi godzinami lotnisko płaciło jakąś tam stawkę gminom, nad którymi przelatywał samolot. Rzecz jasna finalnie płacił przewoźnik, co skutecznie ograniczało nocne loty do rzeczywiście niezbędnych. Wygląda na to, że lotnisko odkrywa Amerykę na nowo…”

“Zakaz lotów w nocy to bardzo dobry pomysł. Kilka dużych dzielnic Warszawy odetchnie i wyśpi się.”

“No to jeszcze wprowadźmy zakaz ruchu pociągów między 23 a 5, tak samo ruchu kołowego! Żadnych taksówek, policji, pogotowi, straży pożarnych czy miejskich i gminnych. Żadnych autobusów, taksówek czy tramwajów. Ludzie (a może już nie?) zwariowali!”

“Robią dobrą rzecz. Dosyć tego młyna 24 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. W normalnych krajach mają już to za sobą.”

“Mieszkam przy lotnisku Okęcie i nigdy samoloty mi nie przeszkadzały. Przyzwyczaiłem się i po prostu ich nie słyszę. Bzdurne zarządzenie.”

“Rejsowe samoloty może i na Okęciu nie lądowały w nocy, ale za to czarterów całe mnóstwo. Sam wracałem z Krety o 4-tej. I jest to uciążliwe.”

“Widziały gały, co brały! Ludzie robią aferę o nic! Włochy, Ursus, lotnisko nie pojawiło się tam od wczoraj, chyba wiedzieli, gdzie kupują mieszkania.”

Zmiana była zapowiadana już jesienią zeszłego roku przez Prezesa Portów Lotniczych Mariusza Szpikowskiego. Według niego na Okęciu po północy zgodnie z rozkładem lądowały tylko pojedyncze samoloty, np. linii Wizz Air. Ciszę nocną zakłócało nie więcej niż 10-15 maszyn, głównie opóźnionych.

„Wprowadzenia tzw. ciszy nocnej na warszawskim Lotnisku Chopina zapewni mieszkańcom jego okolic spokojny sen, a port ma szansę bardziej wykorzystać swoją przepustowość i zapanować nad normami hałasu, jakie nas obowiązują — mówił wówczas Szpikowski.

Autorstwo: Roksana Dworkowska
Zdjęcie: Wistula (CC BY-SA 3.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o