LOT zwolni 300 osób mimo potężnej dotacji publicznej

Opublikowano: 21.01.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1867

300 osób straci zatrudnienie w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Wczoraj zarząd spółki podpisał porozumienie ze związkami zawodowymi, którym udało się wywalczyć w miarę cywilizowane kryteria odejść.

Prezes LOT Rafał Milczarski po zakończeniu decydującej tury negocjacji sprawiał wrażenie zadowolonego. „Dziękuję związkom zawodowym za konstruktywną współpracę i osiągnięte porozumienie. Rozstanie z niektórymi naszymi pracownikami to jedna z najtrudniejszych decyzji, realizowanych przeze mnie jako menedżera. Jest ona niezbędna by uchronić większość zespołu i zapewnić stabilizację PLL LOT” – wyrecytował w oficjalnym komunikacie.

Czy powody do dobrego humoru mogą mieć również pracownicy LOT? Z pewnością nie. Według podpisanego porozumienia w ciągu najbliższych dwóch lat pracę straci 300 z nich. 150 odejdzie już w ciągu pierwszych dwóch kwartałów bieżącego roku. Druga połowa pożegna się z firmą w okresie dwuletnim.

Co udało się wywalczyć związkowcom? Wobec betonowej postawy zarządu nie byli w stanie zapobiec zwolnieniom, jednak ich determinacja zmusiła szefostwo do określenia relatywnie klarownych kryteriów typowania pracowników do zwolnienia. Zarząd zgodził się na uruchomienie programu odejść dobrowolnych – ci pracownicy pożegnają się w pierwszej kolejności. Następnie firmę opuści grupa osób wybranych według jasnych zasad. W ciągu kolejnych dwóch lat odejść mają wyłącznie osoby, które osiągną wiek emerytalny. Jako taktyczny sukces określić można również fakt, że LOT nie zdoła zwolnić tylu doświadczonych i uzwiązkowionych pracowników, ilu pierwotnie zamierzał.

Piotr Szumlewicz, jeden z liderów Alternatywny Związkowej, organizacji zrzeszającej pracowników LOT tłumaczy, że przedwczoraj wieczorem pojawiła się możliwość wywalczenia wyższych odpraw dla zwalnianych osób. Zamiast 7 tysięcy, na odchodne dostaną 17 tys. zł, co pozwoli na nieco spokojniejsze poszukiwanie nowego zatrudnienia. Związkowcy nie zamierzają jednak odpuszczać. „Przygotowujemy pozwy do sądu odnośnie przedstawionych rozwiązań” – zapowiada Szumlewcz.

Reprezentanci pracowników LOT próbowali wczoraj zabrać głos na sejmowej komisji infrastruktury, gdzie chcieli wnioskować o anulowanie procesu zwolnień i wyjaśnienie patologii w spółce. „Niestety decyzją władz straży marszałkowskiej strona związkowa nie została wpuszczona na komisję. Posłowie opozycji interweniowali, ale mundurowi nie wyraziła zgody. Poseł KO Dariusz Joński złoży skargę w tej sprawie” – relacjonuje Szumlewicz.

Zwolnienia w LOT staną się faktem, mimo, że spółka otrzymała pożyczkę w kwocie 1,8 mld zł oraz bezzwrotne wsparcie w wysokości 1,1 mld zł z Polskiego Funduszu Rozwoju.

„Tryb pomocy dla PLL LOT to bulwersujący przejaw samowoli polskiego rządu i przekazywania gigantycznych środków bez żadnych oczekiwań od pracodawcy. Trudno zrozumieć, dlaczego firma chce zwolnić 300 pracowników etatowych, skoro dzięki tym zwolnieniom zaoszczędziłaby ok. 20 mln, czyli mniej niż 1% z otrzymanego wsparcia” – czytamy w oświadczeniu Związkowej Alternatywy.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. donkey 21.01.2021 12:29

    Kolejny sukces pisu – rozdali pieniądze firmom, zamiast pracownikom. Firmy wyruchały pracowników. To było nie do przewidzenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.