Łosie ocalone!

Opublikowano: 04.07.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 290

Na łosie nadal nie będzie można polować. W rezultacie kampanii prowadzonej przez WWF Polska i koalicję Niech Żyją! oraz „Łapy precz od łosi!”, popartej przez dziesiątki tysięcy Polaków, Minister Środowiska wstrzymał prace nad nowelizacją rozporządzenia, które miało umożliwić odstrzał łosi.

Decyzja Ministerstwa Środowiska oznacza, że nie będzie można prowadzić odstrzału łosi w tym sezonie łowieckim. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach zakaz polowań na łosie będzie utrzymany, a decyzje w sprawie przyszłości tego gatunku w Polsce uwzględnią zalecenia strategii ochrony łosia przygotowanej przez zespół ekspertów oraz stanowiska organizacji pozarządowych, zgłoszone w ramach konsultacji społecznych.

Ministerstwo zapowiedziało, zgodnie z zaleceniami naukowców, ponowne liczenie łosi. Żadna decyzja dotycząca tego gatunku, nie może być podejmowana bez uwzględnienia głosu nauki. Tym bardziej, że poprzednia zgoda na odstrzał doprowadziła już do załamania populacji łosia w Polsce i konieczne było wprowadzenie moratorium, które zakazywało polowań.

Ministerstwo zaproponowało odwieszenie tego moratorium już w tym roku, powołując się na rosnącą liczebność łosi, wbrew stanowisku ekspertów, wskazującemu na niewiarygodne metody jej szacowania. Jednocześnie niezgodny z prawdą był argument, podnoszony przez zwolenników odstrzału, jakoby łosie odpowiadały za obniżenie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Również skala „szkód” wyrządzanych w uprawach leśnych była dyskusyjna, bo, podobnie jak w przypadku zdarzeń drogowych, istnieją wypróbowane sposoby zapobiegania im.

We wtorek, 8 lipca, przekażemy Ministrowi Środowiska ponad 54 tysiące podpisów za ochroną łosi, które udało się zebrać w bardzo krótkim czasie – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. “Cieszymy się, że resort środowiska uwzględnił głos społeczeństwa, które nie zgadza się na odstrzał łosi. Mamy też nadzieję, że w przyszłości uda się zapobiec podobnym sytuacjom i że ministerialne projekty nowelizacji rozporządzeń uwzględniać będą zalecenia naukowców, opinie organizacji zajmujących się ochroną przyrody oraz głos obywateli.”

Źródło: WWF Poland

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o