Łódzkie firmy włókiennicze na skraju bankructwa

Opublikowano: 17.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1077

Prezes jednego z zakładów włókienniczych w Łodzi Stefan Derędowski przyznaje, że jego firma stoi na skraju bankructwa a pracę może stracić 200 osób. Wszystko spowodowane jest podwyżkami cen gazu. W sierpniu dostał rachunek o tysiąc procent wyższy w porównaniu do zeszłego roku.

Właściciel w związku z tym apeluje do rządu Mateusza Morawieckiego i spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo o podjęcie pilnych negocjacji. „Chciałbym prosić o pilne negocjacje w sprawie cen gazu, ponieważ PGNiG nie kupuje gazu na giełdzie. Dlaczego więc mnie zmuszają do kupowania gazu na giełdzie, gdzie cena gazu jest nieracjonalna, wywindowana przez strach, panikę i owczy pęd, który jest jeszcze podsycany przez maklerów i spekulantów giełdowych, którzy zarabiają na tym miliony, a ja i moja firma płacimy za to ciężkie rachunki” – mówi Derędowski.

Właściciel przyznaje, że sytuacja jest ciężka i na chwilę obecną nie myśli o zwolnieniach pracowników, a tych zatrudnia ponad 200. Przyznaję jednak, że jeśli sytuacja się nie zmieni, będzie do tego zmuszony. Dokłada do interesu z oszczędności i próbuje przetrzymać ten okres, ale sam nie wie ile jeszcze da radę tak utrzymywać zakład. W celu cięcia kosztów, zmniejszył też produkcję – z 20 ton dziennie na 10 ton. Dodatkowo od dwóch tygodni pracownicy firmy przychodzą do pracy jedynie trzy dni w tygodniu. Pomimo zmian w czasie pracy, pracodawca zdecydował się nie ograniczać wynagrodzeń dla pracowników. Zakład jest jednym z bardziej znanych łódzkich przedsiębiorstw funkcjonującym od 1992 roku eksportującym swoje materiały również na rynek zagraniczny.

Pod koniec sierpnia z podobnym apelem stając przed groźbą bankructwa do jednego z posłów opozycji zwrócił się inny przedsiębiorca z regionu, który wykańcza materiały na mundury dla sił obronnych Polski i NATO.

Z łódzkimi przedsiębiorcami spotkał się również na konferencji prasowej jeden z liderów opozycji Donald Tusk. Powiedział na niej, że z podobnym problemem zmaga się wiele firm. Lider PO wymienił m.in. hutę Celsa z Ostrowca Świętokrzyskiego, fabrykę szyb Pilkington w Sandomierzu, producenta płytek ceramicznych Cerrad z Końskich, a także zakład włókienniczy Biliński w Konstantynowie Łódzkim. „Ta pętla się zaciska tak, że w styczniu, w lutym będą padały dziesiątki, a może setki najlepszych polskich zakładów. I to jest kwestia polskich przedsiębiorców, ale też pracowników tych firm” – podkreślił Tusk.

Na podstawie: wKraju24.pl, iPolska24.pl, Eska.pl
Źródło: Autonom.pl

5

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. replikant3d 17.09.2022 18:27

    Przecież właśnie o to chodzi! Dobić gospodarkę naszą! jak widać świetnie im idzie..

  2. agama 17.09.2022 21:40

    jak zwykle winę za upadek cywilizacji ponoszą politycy

  3. Stary Kulas 17.09.2022 21:47

    ŁAŁ. To dopiero szok! Nie miałem pojęcia, że w Łodzi ostały się jakieś zakłady włókiennicze? Jesteście pewni, że to nie pomyłka i nie są to firmy TEKSTYLNE sprzedające matriały i ubrania z Azji?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.