Litwa „wyposaża” obywateli w tabletki z jodem

Opublikowano: 28.09.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 858

Mieszkańcy Wilna będą dostawać od października pigułki jodu, aby chronić tarczycę, donosi radio LRT. Te działania wiążą się z bliskością stolicy Litwy i znajdującej się w obwodzie grodzieńskim na Białorusi elektrowni atomowej.

Na początkowym etapie planowane jest wydanie 2,1 miliona tabletek. Trafią do pięciu największych sieci aptecznych w Wilnie. Ludzie będą mogli je odebrać na podstawie recept elektronicznych.

Litewskie Ministerstwo Zdrowia kupiło tabletki na wypadek awarii w białoruskiej elektrowni atomowej, którą Wilno uważa za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jednocześnie projekt elektrowni jądrowej przeszedł wszystkie niezbędne, a nawet dodatkowe kontrole MAEA i innych wyspecjalizowanych instytucji, wielu ekspertów potwierdziło bezpieczeństwo elektrowni.

Białoruska elektrownia jądrowa to największy rosyjsko-białoruski projekt gospodarczy, którego generalnym wykonawcą jest Atomstrojexport (część Rosatomu). Fizyczne uruchomienie pierwszego bloku energetycznego białoruskiej elektrowni atomowej nastąpiło w sierpniu 2020 roku. Pełne wprowadzenie go do komercyjnej eksploatacji planowane jest na pierwszy kwartał 2021 roku. Uruchomienie drugiego bloku energetycznego planowane jest na 2022 rok.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,20 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o