Litwa „wyposaża” obywateli w tabletki z jodem

Opublikowano: 28.09.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1299

Mieszkańcy Wilna będą dostawać od października pigułki jodu, aby chronić tarczycę, donosi radio LRT. Te działania wiążą się z bliskością stolicy Litwy i znajdującej się w obwodzie grodzieńskim na Białorusi elektrowni atomowej.

Na początkowym etapie planowane jest wydanie 2,1 miliona tabletek. Trafią do pięciu największych sieci aptecznych w Wilnie. Ludzie będą mogli je odebrać na podstawie recept elektronicznych.

Litewskie Ministerstwo Zdrowia kupiło tabletki na wypadek awarii w białoruskiej elektrowni atomowej, którą Wilno uważa za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jednocześnie projekt elektrowni jądrowej przeszedł wszystkie niezbędne, a nawet dodatkowe kontrole MAEA i innych wyspecjalizowanych instytucji, wielu ekspertów potwierdziło bezpieczeństwo elektrowni.

Białoruska elektrownia jądrowa to największy rosyjsko-białoruski projekt gospodarczy, którego generalnym wykonawcą jest Atomstrojexport (część Rosatomu). Fizyczne uruchomienie pierwszego bloku energetycznego białoruskiej elektrowni atomowej nastąpiło w sierpniu 2020 roku. Pełne wprowadzenie go do komercyjnej eksploatacji planowane jest na pierwszy kwartał 2021 roku. Uruchomienie drugiego bloku energetycznego planowane jest na 2022 rok.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,20 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o