Litwa chce „udusić” Kaliningrad. Rosja protestuje i grozi

Opublikowano: 21.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1951

Wydawało się, że relacje między Rosją a Polską i państwami bałtyckimi nie mogą być już gorsze. Okazuje się, że mogą.

Przedwczoraj media donosiły, że Litwa zawiadomiła stronę rosyjską, że blokuje w trybie natychmiastowym przewóz dużej części dóbr, do tej pory transportowanym bez przeszkód między Rosją a kaliningradzką enklawą. Bez zmian pozostały przewozy pasażerskie. Litwa wyjaśniła, że zakaz przewozu niektórych towarów ma związek z sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję po jej agresji na Ukrainę.

Litwa poinformowała też Rosję, że zakaz przewozu dotyczyć ma węgla, ropy i materiałów ropopochodnych, żelaza i stali oraz materiałów budowlanych. Jak ocenił dotkliwość sankcji gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow, ruch strony litewskiej zmniejszył dostawy o mniej więcej 50 procent. Alichanow dodał też, że Litwa chce „udusić region”. Jednocześnie uspokajał, że w ciągu kilku dni towary będą dostarczane drogą morską.

Rosja zareagowała bardzo burzliwie. „NATO rękoma Litwy rozpoczyna blokadę rosyjskiego regionu, to bezpośrednia agresja przeciw Rosji. (…) Jeśli UE nie naprawi sytuacji z blokadą transportową Kaliningradu, to sama zdezawuuje przed Rosją dokumenty o członkostwie Litwy w UE. W tym wypadku Moskwa będzie miała rozwiązane ręce, by rozstrzygnąć ten problem dowolnymi, wybranymi przez nas sposobami” – powiedział przewodniczący komisji Rady Federacji ds. obrony suwerenności Federacji Rosyjskiej, Andriej Klimow.

Słowa te mają o tyle znaczenie, że, jak zwracają uwagę rosyjscy eksperci, istnieje dekret prezydenta Rosji: „O podstawach polityki RF w dziedzinie powstrzymywania jądrowego”. W dokumencie jest fragment, który wskazuje, że zagrożenie suwerenności Rosji jest powodem do użycia broni jądrowej. Agencja RIA Novosti informuje, że rosyjskie MSZ postawiło Litwie ultimatum.

Wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas przedwczoraj podkreślił, że blokada to w gruncie rzeczy nie była decyzja samej Litwy, tylko Unii, do której organów Litwa zwróciła się o interpretację przepisów o zastosowaniu sankcji.

Napięcie wciąż się utrzymuje.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Rgga34 21.06.2022 21:29

    No grubo zaczyna się dziać. Karty zostały rozdane.

  2. MasaKalambura 22.06.2022 10:20

    A kości rzucone. Litwa i Polska nie są już bezpieczne. Pisałem o Kaliningradzie i wojnie grożącej z powodu tej opcji dość dawno temu. Teraz to już raczej bardzo prawdopodobne. Radzę przygotowywać plecaki ratunkowe i robić niezbędne zapasy leków, wody, żywności długoterminowej i innych form pieniądza wymiennego. Rosja wyraźnie idzie w kierunku konfrontacji z NATO mając nadzieję, że zastraszy jej europejską część. I wcale nie jest to taka bezsensowna taktyka, jak mogłoby się wydawać. Lub jakby zachodnia propaganda nie zapewniała.

    Wynik konfrontacji sojuszy USA-Europa kontra Rosja-Chiny wcale nie jest oczywisty.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.