List w butelce sprzed prawie 90 lat

Opublikowano: 02.10.2018 | Kategorie: Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2344

Niezwykle ciekawego odkrycia dokonali robotnicy pracujący na terenie dawnej fabryki wódki w Łodzi. W konstrukcji dachu znaleźli umieszczony w butelce list datowany na rok 1929.

W Łodzi trwa właśnie przebudowa i rewitalizacja dawnego kompleksu Polmosu (polskiego monopolu spirytusowego). W miejscu starej fabryki ma powstać Monopolis – zespół nowoczesnych biur i centrum rozrywkowo-kulturalne. W trakcie prac nad nowymi obiektami robotnicy trafili na list pochodzący sprzed niemal 90 lat.

Datowana na rok 1929 wiadomość została odręcznie napisana, a następnie zwinięta w rulon, umieszczona w butelce i pozostawiona w konstrukcji dachu fabryki. Papier, na którym zapisano tajemniczy list jest wysuszony i miejscami wytarty, w związku z czym znalezisko wymaga szczególnej delikatności.

Jak przekazała Barbara Otto, przedstawicielka firmy Virako (realizatora inwestycji w budynkach dawnego Polmosu), ze względu na obecny stan papieru wiadomość nie została na razie odczytana – udało się rozszyfrować jedynie pojedyncze słowa.

Wyjątkowa „kapsuła czasu” trafiła już w ręce naukowców, być może niebawem uda się więc poznać pełną treść listu. Możliwe, że w przyszłości będzie on stanowić jeden z eksponatów muzeum fabryki wódki, które również ma powstać w odnawianym kompleksie przy ul. Kopcińskiego.

Zespół Zakładów Przemysłu Spirytusowego „Monopol Wódczany” funkcjonował w Łodzi w latach 1902-2007. Był to trzeci największy kompleks fabryczny miasta po przedsiębiorstwach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Zdjęcie: monopolis.lodz
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.