List w butelce sprzed prawie 90 lat

Opublikowano: 02.10.2018 | Kategorie: Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 9

Niezwykle ciekawego odkrycia dokonali robotnicy pracujący na terenie dawnej fabryki wódki w Łodzi. W konstrukcji dachu znaleźli umieszczony w butelce list datowany na rok 1929.

W Łodzi trwa właśnie przebudowa i rewitalizacja dawnego kompleksu Polmosu (polskiego monopolu spirytusowego). W miejscu starej fabryki ma powstać Monopolis – zespół nowoczesnych biur i centrum rozrywkowo-kulturalne. W trakcie prac nad nowymi obiektami robotnicy trafili na list pochodzący sprzed niemal 90 lat.

Datowana na rok 1929 wiadomość została odręcznie napisana, a następnie zwinięta w rulon, umieszczona w butelce i pozostawiona w konstrukcji dachu fabryki. Papier, na którym zapisano tajemniczy list jest wysuszony i miejscami wytarty, w związku z czym znalezisko wymaga szczególnej delikatności.

Jak przekazała Barbara Otto, przedstawicielka firmy Virako (realizatora inwestycji w budynkach dawnego Polmosu), ze względu na obecny stan papieru wiadomość nie została na razie odczytana – udało się rozszyfrować jedynie pojedyncze słowa.

Wyjątkowa „kapsuła czasu” trafiła już w ręce naukowców, być może niebawem uda się więc poznać pełną treść listu. Możliwe, że w przyszłości będzie on stanowić jeden z eksponatów muzeum fabryki wódki, które również ma powstać w odnawianym kompleksie przy ul. Kopcińskiego.

Zespół Zakładów Przemysłu Spirytusowego „Monopol Wódczany” funkcjonował w Łodzi w latach 1902-2007. Był to trzeci największy kompleks fabryczny miasta po przedsiębiorstwach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Zdjęcie: monopolis.lodz
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o