Liderzy Lewicy chcą zmienić funkcjonowanie UE

Opublikowano: 24.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1845

Podczas zakończonej wczoraj konwencji Lewicy rozmawiano przede wszystkim o bezpieczeństwie. Taki zresztą był tytuł konwencji „Bezpieczna Polska w zjednoczonej Europie”. Czy dzięki tym propozycjom Europa będzie bezpieczniejsza?

Swoje postulaty przedstawili liderzy ugrupowania: Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg i Robert Biedroń. Dotyczyły one bezpieczeństwa w szerokim rozumieniu tego pojęcia: militarnego, energetycznego i socjalnego. Lewicowi politycy uznali, że UE powinna nadać ukraińskim parlamentarzystom status obserwatorów parlamentu Unii Europejskiej i pozwolić im uczestniczyć w obradach tego ciała. Zdaniem liderów polskiej lewicy parlamentarnej ruch ten przyspieszy procedury wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Ideę te zgłosił Robert Biedroń.

Ważniejszym jednak postulatem Lewicy była likwidacja europejskiego liberum veto, tj. odejścia od wymogu jednomyślności przy podejmowaniu decyzji dotyczących wspólnoty. Polscy parlamentarzyści lewicy zaproponowali, by dotychczasowy mechanizm został zastąpiony większością kwalifikowaną i to jeszcze wzmocnioną. By jakieś rozwiązanie zostało przyjęte, powinno opowiedzieć się za nim 75 proc. głosujących państw, których liczba obywateli wynosi minimum 65 proc. mieszkańców Unii. To nader odważne rozwiązanie, które zasadniczo zmieniłoby zasady działania UE, dając do ręki władzę dużym państwom europejskim i dyscyplinując niesforne pojedyncze państwa.

Jako przykład potrzeby takiego rozwiązania Biedroń podał blokowanie pakietu klimatycznego przez Polskę. Polska, zdaniem Biedronia, powinna dołączyć do prokuratury europejskiej. Biedroń sugerował, że polska prokuratura pod wodzą Zbigniewa Ziobry nie jest gotowa do podjęcia takich działań.

Adrian Zandberg wezwał z kolei do utworzenia nowej struktury: europejskiej spółdzielni energetycznej. Dzięki niej UE mogłaby stawiać czoła wyzwaniom energetycznym, jakie powstaną po odejściu od surowców z Rosji. Wspólne zakupy surowców spoza Europy pozwoliłyby wpływać na ich cenę. Mogły by też wspólnie działać na rzecz OZE, ponieważ Europa powinna trwale odejść od surowców kopalnych, mówił Zandberg. Zaproponował on też, by Polska wydzierżawiła od Niemiec elektrownie atomowe, które tam chcą zamykać.

Poltycy Lewicy wezwali do tworzenia wspólnej armii europejskiej. Na początek razem z Niemcami należy stworzyć wspólne jednostki obrony przeciwrakietowej. Chroniły by one obszar Europy Środkowej i Wschodniej przed możliwą agresją. Rozwinięciem tego pomysłu była propozycja Włodzimierza Czarzastego powołania europejskiej agencji kontrwywiadowczej. Zajmowała by się ona oczywiście działaniami przeciwko agentom rosyjskim.

Politycy Lewicy zaproponowali utworzenie europejskiego funduszu mieszkaniowego, który przeciwdziałałby problemom mieszkaniowym Unii. Chcą rozmów o europejskiej płacy minimalnej. Wynosić ona powinna 2/3 średniej pensji w każdym kraju.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

20

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Admin WM 24.04.2022 13:04

    To wygląda tak, jakby chcieli unię państw przekształcić w federację – czyli w nowe państwo podobne do USA lub ZSRR.

  2. fso1500 24.04.2022 21:28

    To prawda że już właściwie mamy ZSRR bis

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.