Lider związkowy bestialsko zamordowany na oczach rodziny

Opublikowano: 31.12.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1368

Znany honduraski działacz związkowy i ekologiczny Felix Vasquez został w sobotę zamordowany w swoim domu w miejscowości Ocotal, w środkowym Hondurasie. Sytuacja aktywistów i obrońców praw człowieka w tym kraju z roku na rok się pogarsza, a życie wielu z nich jest w coraz większym niebezpieczeństwie.

https://www.youtube.com/watch?v=ejCsN9JER8I

Siedemdziesięcioletni Felix Vasquez, członek rdzennej społeczności Lenca i jej lokalny przywódca, był sekretarzem generalnym Związku Robotników Wiejskich. Jego wieloletnia działalność na rzecz ochrony środowiska oraz w obronie praw rolników i rdzennej ludności przyniosła mu rozpoznawalność w całym kraju. Mimo podeszłego wieku Vasquez cały czas aktywnie angażował się w kolejne proekologiczne i związkowe inicjatywy. W ostatnim czasie był jednym z liderów demonstracji wzywających do uwolnienia innego tubylczego przywódcy, Victora Vasqueza, który został uwięziony za prowadzenie kampanii przeciwko wyzyskowi rdzennych mieszkańców. Niedawno ogłosił też, że w przyszłym roku zamierza z list opozycyjnej partii LIBRE starować w wyborach parlamentarnych. W sobotę, około godziny 20.30, czterej zamaskowani mężczyźni, uzbrojeni w pistolety oraz maczety, weszli do domu Vasqueza i w brutalny sposób zamordowali go na oczach domowników, po czym oddalili się swoim samochodem.

Tak zuchwały i bestialski mord wywołał społeczny gniew, szczególnie w środowiskach rdzennych mieszkańców. Rzecznik policji poinformował, że funkcjonariusze od razu rozpoczęli aktywne poszukiwania zabójców aktywisty i śledztwo w sprawie motywów ich działań. Jednak wiele organizacji pozarządowych podkreśla, że rząd i policję ponoszą część winy za śmierć Vasqueza. Działacze ,,Koalicji przeciwko bezkarności” (CCI) poinformowali, że Felix już od 2017 roku składał zawiadomienia do służb i władz krajowych, że regularnie otrzymuje groźby i spotyka go prześladowanie polityczne z powodu jego działalności na rzecz ochrony środowiska oraz praw pracowniczych. Władze jednak lekceważyły te doniesienia. „Państwo jest bezpośrednio odpowiedzialne za jego śmierć, z racji wielkich zaniedbań w obliczu wieloletniego poważnego zagrożenia jego życia, którego było całkowicie świadome” – napisali w oświadczeniu aktywiści CCI.

https://www.youtube.com/watch?v=9i7zJvMPkYU

Zabójstwo Vasqueza nastąpiło cztery lata po zabójstwie tubylczej aktywistki Berty Cáceres, zasłużonej obrończyni praw rdzennych mieszkańców do ich ziemi. Przez długi czas prowadziła ona batalię przeciwko budowie wielkiej tamy w środowym Hondurasie, czego skutkiem byłaby degradacja środowiska oraz pozbawienie wielu rodzin Lenca ich domostw i gospodarstw. W marcu 2016 roku została zastrzelona w swoim mieszkaniu.

Według organizacji pozarządowej Global Witness Honduras jest jednym najniebezpieczniejszych krajów na świecie dla aktywistów. W samym tylko 2019 roku zamordowanych zostało tam 14 działaczy związkowych, ekologicznych oraz praw człowieka.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.