Lider paragwajskiej opozycji aresztowany

Opublikowano: 03.02.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 624

Paragwajski sąd zarządził tymczasowe aresztowanie byłego kandydata na prezydenta Efraina Alegre w związku z zarzutami korupcyjnym dotyczącymi prowadzenia przez niego kampanii wyborczej w 2018 roku. Sam oskarżony broni się, że jego uwięzienie to próba „wyciszenia opozycji” i „eliminacji go z paragwajskiego życia politycznego”.

W uzasadnieniu orzeczenia sędzia Cynthii Lovera podkreśliła, że przywódca centrowej Prawdziwej Partii Radykalno-Liberalnej (PLRA) nie zastosował się do nałożonych na niego 20 dni wcześniej środków alternatywnych, „systematycznie odmawiając wpłacenia kaucji w wysokości 22 000 dolarów, dzięki której mógłby uniknąć tymczasowego aresztowania”. Alegre przekonuje natomiast, że u podstaw jego uwięzienia i toczonego przeciw niemu śledztwa leżą pobudki polityczne, zaś sama sędzia Lovera „pracuje dla byłego prezydenta Horacio Cartesa” i „jest częścią jego politycznej mafii”. Zdaniem Alegre celem Cartesa oraz jego urzędującego następcy (i kolegi z konserwatywnej Partii Colorado) Mario Abdo jest „wyeliminowanie go z paragwajskiego życia politycznego”.

W ostatnich wyborach prezydenckich w 2018 roku Efrain Alegre przegrał z Mario Abdo tylko o niecałe cztery punkty procentowe, a jego PLRA zdobyła drugą największą ilość mandatów w obu izbach parlamentu. W drodze do krajowego więzienia w Tacumbu towarzyszyła mu żona, dzieci oraz dziesiątki jego zwolenników, którzy dołączali do pochodu idącego z siedziby partii PLRA. „Więzienie będzie naszym okopem” – zapewniał sympatyków przekraczając bramę aresztu.

Rządzący konserwatyści z Partii Colorado decydują się w ostatnim czasie na coraz bardziej zdecydowane działania wymierzone w opozycję, ponieważ zaczyna im się palić pod nogami polityczny grunt. Niedawno deputowani lewicowego Frontu Guasu złożyli wniosek o impeachment prezydenta Abdo pod zarzutem korupcji, po tym jak wyszło na jaw, że miał on oferować wsparcie wenezuelskiemu uzurpatorowi Juanowi Guaido w zamian za obietnicę zmniejszenia zadłużenia naftowego Paragwaju. Podejrzewa się, że urzędujący prezydent podpisał tajne porozumienie z Guaido, na mocy którego za pomoc w obaleniu Nicolása Maduro dług 269 milionów dolarów, które Paragwaj jest winny wenezuelskiej firmie naftowej PDVSA, miał zostać zredukowany o połowę – do 133 milionów dolarów.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o