Liczba Ukraińców zbliża się do półtora miliona

Opublikowano: 08.03.2019 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1555

Na podstawie danych z sieci komórkowej udało się ustalić, że na terytorium naszego kraju przebywa już prawie 1,3 miliona ukraińskich imigrantów. Najwięcej z nich przebywa w największych polskich miastach na czele z Warszawą, Krakowem, Trójmiastem, Poznaniem czy okręgiem górnośląskim, zaś największy ich odsetek jest w wieku poniżej trzydziestu lat.

Informacje na temat imigrantów z Ukrainy udało się uzyskać dzięki badaniom przeprowadzonym przez firmę Selectivv, która specjalizujące się w pozyskiwaniu, analizie i profilowaniu danych z kanału mobile. Firma za „osobę z Ukrainy mieszkającą w Polsce” uznała taką, która posiada kartę SIM polskiego operatora, ale w telefonie ma ustawiony język rosyjski lub ukraiński oraz minimum raz w przeciągu 2018 r. była na terenie Ukrainy i/lub zmieniła w tym czasie kartę SIM na operatora ukraińskiego.

Ogółem takich osób zlokalizowano więc 1,25 miliona Ukraińców. Z analizy dokonanej przez firmę wynika więc, że 38 proc. Ukraińców w Polsce znajduje się w przedziale wieku 21-30 lat, natomiast 29 proc. w wieku 31-40 lat. Mniej liczna jest populacja osób w wieku 41-50 lat, bo wynosi ona ok. 15%, natomiast powyżej 51 roku życia jest zaledwie 7 proc. Ukraińców mieszkających na terytorium Polski.

Najwięcej Ukraińców mieszka obecnie w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Lublinie, Katowicach oraz w okręgu górnośląskim. Blisko 56 proc. z nich to z kolei mężczyźni, przy czym na ogół pracują oni w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców.

Władze Łodzi uważają masowy napływ imigrantów do Polski za pozytywny trend, dlatego planują wdrożyć program relokacji mający zachęcić Ukraińców do osiedlania się w tym mieście na stałe. Już teraz szacuje się tymczasem, że już prawie co dziesiąty mieszkaniec tego miasta pochodzi zza wschodniej granicy, dlatego już niedługo imigrantów może być blisko sto tysięcy, co cieszy również lokalnych przedsiębiorców.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska w rozmowie z portalem PulsHR.pl stwierdziła, że już teraz w Łodzi mieszka i pracuje blisko 70-80 tys. imigrantów, natomiast w całym województwie łódzkim ich liczba może oscylować wokół 95-100 tys. Dane te nie są jednak dokładne, zwłaszcza w kontekście wydawanych taśmowo oświadczeń o pracę, stąd już w samej Łodzi Ukraińców może być prawie 100 tys., co oznaczałoby już prawie 10 proc. całej populacji miasta.

Polityk Platformy Obywatelskiej jednoznacznie zachwala masowy napływ imigrantów do Polski, dlatego zamierza podejmować działania zachęcające ich do stałego osiedlania się w Łodzi. Miejskie władze planują więc wprowadzenie programu relokacji, który będzie oznaczał m.in. utworzenie specjalnej komórki administracyjnej mającej zajmować się tylko i wyłącznie obsługą Ukraińców. Już teraz w Łodzi funkcjonują zresztą biletomaty w wersji ukraińskiej, zaś niedługo w tym języku uruchomiony zostanie miejski portal informacyjny.

Według Zdanowskiej imigranci są niezwykle ważni z powodów demograficznych, a ponadto bardzo chętnie zatrudniają ich lokalni przedsiębiorcy zainteresowani tworzeniem wielokulturowej mieszanki w swoich firmach.

Na podstawie: Forsal.pl, PulsHR.pl
Źródło: Autonom.pl [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kapitan Bomba
Użytkownik
Kapitan Bomba

Martwi mnie bardzo ta rosnąca tendencja ich liczebności.

Almuric
Użytkownik
Almuric

Mnie nie martwi, że kulturowo nam bliscy ludzie osiedlają się wkoło nas. Normalnie żyją i pracują nie pasożytując a dając realny wkład w naszą gospodarkę. Znacznie to lepsze niż nieróbstwo z krajów muzułmańskich, ile z nimi problemów wystarczy naocznie zauważyć w krajach zachodnich…