Liczba Białorusinów mieszkających w Polsce rośnie lawinowo

Opublikowano: 11.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1573

Zakład Ubezpieczeń Społecznych notuje kolejne rekordy pod względem liczby obcokrajowców zatrudnionych w Polsce. Składki na ubezpieczenie społeczne i rentowe na koniec ubiegłego roku odprowadzało już blisko 872 tysiące imigrantów z prawie 160 państw. W ostatnich latach lawinowo rośnie liczba Białorusinów przyjeżdżających do naszego kraju.

Dynamiczny wzrost liczby obcokrajowców zamieszkujących w Polsce jest widoczny praktycznie we wszystkich oficjalnych statystykach. Na dodatek wielu imigrantów pracuje na czarno, przebywa w naszym kraju nielegalnie lub też pracuje na podstawie umów o dzieło. W samym ZUS na koniec 2021 roku zarejestrowanych miało być więc 872 tys. cudzoziemców będących obywatelami prawie 160 państw.

Oczywiście wciąż największą grupę spośród nich stanowią imigranci pochodzący z Ukrainy. Obecnie składki na ubezpieczenie społeczne i rentowe ma opłacać blisko 635 tys. Na drugim miejscu wśród obcokrajowców plasują się Białorusini, których jest już 67,7 tys.

Zresztą to właśnie liczba białoruskich imigrantów rośnie lawinowo w ostatnich latach. Jeszcze w 2008 roku w ZUS było ich ubezpieczonych tylko 4184, natomiast w 2016 roku ich liczba wynosiła już 14,4 tys. Jeszcze pod koniec 2020 roku składki do ZUS-u odprowadzało blisko 50 tys. obywateli Białorusi. Tym samym stanowili oni 7,8 proc. ogółu legalnie pracujących w naszym kraju imigrantów.

Jak łatwo obliczyć, od 2008 roku liczba Białorusinów w Polsce zwiększyła się blisko szesnastokrotnie. Zdecydowana większość z nich, bo aż 73,9 proc. stanowią mężczyźni. Najwięcej z nich pracowało natomiast w województwach mazowieckim i podlaskim.

Na podstawie: Money.pl, Bielsat.eu
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.