Liczba bezrobotnych przekroczyła 2,5 miliona

Opublikowano: 15.09.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 408

WIELKA BRYTANIA. Narodowe Biuro Statystyczne (Office for National Statistics, ONS) ogłosiło, że liczba bezrobotnych w Wielkiej Brytanii za trzy miesiące do lipca wzrosła o 80 tys., osiągając 2,51 mln. Oznacza to, że stopa bezrobocia wynosi 7,9 proc. Powodem pogorszenia danych jest rosnąca liczba młodych bezrobotnych. Liczba bezrobotnych w grupie wiekowej 16-24 lat osiągnęła 973 tys. Za trzy miesiące do lipca przyrosła o 78 tys.

Z danych wynika, że 1,58 mln bezrobotnych uprawnionych było do otrzymywania zapomogi w sierpniu, a więc o 20,3 tys. więcej niż w lipcu. Liczba osób aktywnych zawodowo za trzy miesiące do lipca zmniejszyła się o 69 tys. i wyniosła 29,17 mln.

Ian Dunt z portalu Politics stwierdził: “Dane są złą wiadomością dla rządu, ponieważ sugerują, iż sektor prywatny nie stwarza wystarczająco szybko nowych miejsc pracy, które mogłyby zrekompensować spadek zatrudniania w sektorze publicznym.” Zatrudnienie w sektorze prywatnym przyrosło o 41 tys., zaś w publicznym zmniejszyło się o 110 tys. Oznacza to, że na każde 2,7 miejsc pracy ubywających w sektorze publicznym przybywa jedno w sektorze prywatnym.

Równocześnie opublikowane dane o wzroście płac. Wynika z nich, że jego tempo jest znacznie poniżej stopy inflacji. Na koniec lipca płace wzrosły rok do roku o 2,8 proc. wobec 2,7 proc. w czerwcu. Natomiast roczna stopa inflacji w sierpniu wyniosła 4,5 proc.

Minister ds. zatrudnienia Chris Grayling powiedział BBC, że “na gospodarce brytyjskiej odbija się kryzys w innych państwach”. Zaznaczył, że nie ma alternatywy dla programu uzdrowienia finansów publicznych kosztem cięć wydatków rządowych, ponieważ zwiększenie pożyczek nie wchodzi w grę.

Opozycyjna Partia Pracy, związki zawodowe i ekonomiści argumentują jednak, iż obcinając wydatki publiczne, rząd tłumi popyt w gospodarce w okresie, gdy rośnie rozchwianie na międzynarodowych rynkach.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Murphy 15.09.2011 13:09

    Ciekawe kiedy wreszcie ludzie się obudzą z letargu i zobaczą że ten cały system ekonomiczny tak na prawdę nikomu nie służy a tworzy jedynie biedę, wyzysk i upodlenie ludzi?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.