Liczba aborcji w Izraelu ciągle maleje

Opublikowano: 09.01.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 795

Od 32 lat wskaźnik aborcji w Izraelu nadal maleje, ponieważ liczba kobiet ubiegających się o aborcję spadła z 18,6 na 1000 w 1988 do 8,4 na 1000 w 2019 w przypadku kobiet w wieku od 15 do 49 lat.

Według nowych danych izraelskiego Centralnego Biura Statystycznego (CBS), spadki skierowań do komisji aborcyjnych, których zgoda jest wymagana przed dokonaniem procedury, pokazują, że liczba kobiet proszących o aborcję spada cały czas od 1988 roku.

W ostatnim roku, za który dostępne są dane, 2019 r., 17688 kobiet w Izraelu zażądało aborcji za pośrednictwem komisji. 99,4% tych wniosków zostało zatwierdzonych, a 106 odrzuconych.

CBS ujawnia również znaczne zróżnicowanie wskaźnika aborcji w zależności od wyznania. Druzowie (mniejszość religii Abrahama) i muzułmanie mają najniższy wskaźnik skierowań do aborcji w Izraelu, odpowiednio 5,6 i 6,2 skierowań na 1000 osób. Za nimi są chrześcijańscy Arabowie z 8,4 i Żydzi z 8,9 skierowań na tysiąc kobiet. Najwyższy wskaźnik skierowań, wynoszący 10 na 1000 kobiet, odnotowano wśród niezrzeszonych lub niereligijnych i niearabskich chrześcijan.

Sharon Orshalimy, doktorantka na Uniwersytecie Ben-Guriona w Negev, powiedziała że istnieje wiele powodów, dla których ogólne wskaźniki skierowań do komisji aborcyjnych są niższe. Podczas gdy bezwzględna liczba aborcji pozostała mniej więcej na stałym poziomie, ogólna populacja wzrosła, więc proporcja aborcji do urodzeń żywych spadła.

Ponadto w Izraelu, gdzie aborcja została oficjalnie zalegalizowana w 1977 roku, aborcja może być legalnie przeprowadzona tylko w określonych okolicznościach i za zgodą komisji. Orshalimy sugeruje, że biurokracja związana z aborcją sama w sobie tworzy dodatkową barierę, obniżając tym samym wskaźnik.

W komisji aborcyjnej są zwykle trzy osoby: dwóch lekarzy, z których jeden jest położnikiem / ginekologiem oraz pracownik socjalny. Prawo izraelskie wymaga, aby przynajmniej jedna z tych trzech osób była kobietą.

Grupa może wyrazić zgodę na zabieg medyczny tylko pod następującymi warunkami: pacjent ma mniej niż 18 lat lub więcej niż 40 lat; ciąża jest poza małżeństwem; dziecko jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa; życie matki jest zagrożone; kontynuacja ciąży spowodowałaby stres psychiczny lub fizyczny; albo dziecko miałoby poważne problemy zdrowotne.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
3steta
Użytkownik
3steta

Taki religijny kraj,a prawo aborcyjne lepsze niż w Polsce. U nas 15 latka musi rodzić,u nas kobieta,która doświadcza wiele stresu i może doświadczyc załamania nerwowego po urodzeniu dziecka nadal musi u nas rodzić,ale już w Izraelu nie.