Liberland – nowe państwo na Bałkanach

Opublikowano: 05.05.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 666

Na ziemi niczyjej między Serbią i Chorwacją powstała Wolna Republika Liberlandu. Założył ją czeski libertarianin.

Liberland wydaje się kosztownym żartem, ale chętnych do przyjęcia obywatelstwa zgłosiło się już prawie 2,5 tysiąca. Nowe państwo w zakolu Dunaju proklamował czeski działacz Vit Jedlička, członek partii Wolnych Obywateli. Do Jedlički zgłaszają się ludzie z ponad 200 państw. Nowy kraj ma być republiką konstytucyjną z elementami demokracji bezpośredniej pod utopijnym hasłem „Żyj i pozwól żyć innym”. Ma 7 kilometrów kwadratowych powierzchni, własną flagę, godło, konstytucję i hymn. Ma też własną stronę internetową. Stolicą ma zostać miasto o nazwie Liberpolis. Walutą Liberlandu ma być cybermoneta podobna do Bitcoina. Serbia i Chorwacja jak na razie nie uznały istnienia nowej republiki na Bałkanach. Stwierdziły, że „jest to żart nie wymagający komentarza”.

Założenia przyświecające twórcom „enklawy wolności” to poszanowanie własności prywatnej, a także brak powiązań z faszyzmem i komunizmem. O obywatelstwo może ubiegać się każdy, kto nie był karany oraz popiera liberalną demokrację. – Nasze państwo jest podobne do innych mikropaństw jak Liechtenstein czy Monaco. Pragniemy by nasze pod względem rozwoju przypominało Hong Kong. Chodzi nam o dobrobyt mieszkańców – przekonuje prezydent Jedlička.

Samozwańczy polityk 1 maja oficjalnie proklamował swoje państwo. Odwiedził również Wiedeń i Zagrzeb, a 2 maja zjawił się w Belgradzie, by zachęcić Serbów do „zapisania się” w szeregi obywateli nowego kraju. Jedlička uważa, że przyczyni się do zjednoczenia całych Bałkanów. Twierdzi też, że stał się politykiem „bardziej rozrywanym niż Barack Obama i Władimir Putin”. ONZ nie podziela tej opinii. Żadne z państw członkowskich jak na razie nie uznało Wolnej Republiki libertarian.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o