Libański wicepremier ogłasza kraj bankrutem

Opublikowano: 05.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1439

Według libańskiego wicepremiera Saadeha Al-Shamiego, jego państwo i bank centralny stały się bankrutami. Sytuacja w kraju jest na tyle poważna, że wciąż utrzymane będą ograniczenia w wypłacie gotówki. Hezbollah oskarża tymczasem Stany Zjednoczone o doprowadzenie Libanu do ekonomicznej katastrofy.

Al-Shami w wywiadzie dla libańskich mediów stwierdził, że państwo właściwie już w tej chwili stoi w obliczu bankructwa. Podobnie jest zresztą z samym Banque du Liban, czyli libańskim bankiem centralnym. Poniesione z tego powodu straty mają być rozdzielone pomiędzy budżet państwa, bank narodowy oraz deponentów korzystających z sektora finansowego.

Wiceszef libańskiego rządu podkreślił brak różnicy poglądów na temat rozłożenia strat finansowych. Dodał, że sytuacji w państwie nie można w tej chwili ignorować, dlatego dalej nie wszyscy obywatele Libanu będą mieli dostęp do wypłat bankowych.

Są one ograniczone od 2019 roku, gdy w Libanie rozpoczął się olbrzymi kryzys finansowy i gospodarczy. Od tamtego czasu libańska waluta straciła na wartości blisko 90 proc., co ograniczyło dostęp milionów Libańczyków nawet do najbardziej podstawowych dóbr. Z tego powodu występują chociażby powszechne przerwy w dostawach prądu.

Do obecnej sytuacji kraju odniósł się Hezbollah. Libański ruch oporu uważa Stany Zjednoczone za głównego winowajcę gospodarczego upadku państwa, stąd też sprzeciwia się podejmowaniu z nimi jakichkolwiek rozmów. Amerykańska polityka miała bowiem na celu zniszczenie libańskich instytucji państwowych i samej Partii Boga.

Na podstawie: Naharnet.com, Middleastmonitor.com
Źródło: Autonom.pl

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.