Liban za poszanowaniem suwerenności Jemenu

Opublikowano: 07.04.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 427

Libański premier, Tammam Salam, opowiedział się za poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Jemenu. Liban uważa, że konflikt powinien być rozwiązany metodami politycznymi, bez interwencji w południowej części Półwyspu Arabskiego.

Salam wygłosił swoje uwagi podczas posiedzenia Ligi Arabskiej w Egipcie. Opowiedział się za zachowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Jemenu i za politycznym rozwiązaniem konfliktu w tej części Półwyspu Arabskiego. Choć libański premier nie skrytykował otwarcie Arabii Saudyjskiej za zaatakowanie Jemenu, jednak dodał, że wewnętrzne konflikty nie powinny kończyć się ingerencją ze strony innych państw arabskich.

Wcześniej inwazję na tereny kontrolowane przez ruch Hutich, skrytykował lider Hezbollahu. Hasan Nasrallah uważa, że prawdziwym powodem nalotów jest utracenie kontroli nad Jemenem przez rząd Arabii Saudyjskiej.

Z kolei przedstawiciel Arabii Saudyjskiej przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, odrzucił rosyjski projekt rezolucji, dotyczący ogłoszenia embarga na dostawy broni dla wszystkich stron konfliktu w Jemenie. Saudowie wyrazili jednocześnie nadzieje, że Rosja nie zawetuje obostrzeń dotyczących szyickiego ruchu Hutich.

Rosjanie wnieśli projekt rezolucji podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Moskwa proponowała, aby ogłosić embargo na dostawy broni dla wszystkich stron konfliktu w Jemenie, gdzie koalicja pod dowództwem Arabii Saudyjskiej próbuje obalić rządy ruchu Hutich. Rosjanie chcieli również wezwania Rijadu do zaprzestania bombardowań Jemenu na czas ewakuacji cudzoziemców z terenu Jemenu. Projekt zakładał także wyrażenie niepokoju z powodu pogłębiającego się kryzysu humanitarnego w tym kraju.

Przeciwko projektowi rezolucji wystąpił przedstawiciel Arabii Saudyjskiej przy ONZ. Abdallaha al-Mouallimi stwierdził, że obłożenie embargiem wszystkich stron konfliktu „nie ma sensu”. Wyraził natomiast nadzieję, iż Moskwa nie zawetuje projektu rezolucji, który zakazuje dostarczania broni szyickiemu ruchowi Hutich.

Ofensywa Saudów w Jemenie trwa od 26 marca. Celem Rijadu i jego sojuszników jest obalenie ustanowionych w styczniu rządów szyickiego ruchu Hutich, wspieranego przez Iran, Syrię i Liban. Arabia Saudyjska chce przywrócić do władzy poprzedniego prezydenta.

Na podstawie: rt.com, presstv.ir
Źródło: Autonom
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.