Liban jest na krawędzi wybuchu

Opublikowano: 07.03.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1482

„Liban jest na krawędzi wybuchu wybuchu po upadku i istnieją opinie, że nie będzie można uniknąć tego, czego się obawiano” – powiedział p.o. premiera Libanu Hassan Diyab podczas sobotniego przemówienia.

Powiedział, że prawie siedem miesięcy po ustąpieniu jego rządu nie powstał jeszcze nowy, co stwarza jeszcze większe trudności w wyjściu z kryzysu. „Kryzysu publicznego nie można rozwiązać bez rozwiązania kryzysu finansowego, a kryzysu finansowego nie można rozwiązać bez wznowienia negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, a to jest niemożliwe bez reform. Nie będzie reform bez nowego rządu” – wyjaśnił Diyab.

Od wtorku w całym Libanie trwają protesty związane z blokowaniem dróg. Demonstranci blokują centrum Bejrutu i główne trasy stołeczne palącymi się oponami, a także trasy na południu, północy i wschodzie kraju.

Protestujący domagają się od władz podjęcia realnych działań w celu przezwyciężenia kryzysu gospodarczego i poprawy jakości życia ludności. Niepokoje zaczęły się po tym, jak wartość krajowej waluty na czarnym rynku wzrosła do 10 tysięcy funtów za dolara, podczas gdy oficjalny kurs walutowy w bankach utrzymywał się na poziomie 1500 za dolara.

Tym samym funt libański stracił na wartości 15-17% w ostatnich dniach. Rachunki walutowe deponentów w bankach pozostają zamrożone od października 2019 r., a ceny wielu produktów wzrosły w tym czasie o ponad 200%.

Liban przechodzi głęboki kryzys gospodarczy i polityczny od jesieni 2019 roku. W tym czasie ustąpiły dwa rządy: Saada Hariri na tle społecznych protestów i Hassana Diyaba po eksplozji w porcie w Bejrucie. Do końca września 2020 roku władze samorządowe planowały ogłosić skład nowego gabinetu ministrów na czele z Mustafą Adibem.

Zamiast tego Adib ogłosił 26 września, że ​​złożył rezygnację i odmówił utworzenia rządu, argumentując, że bloki polityczne nie zrezygnowały z upolitycznienia procesu formacji. Pod koniec października Saad Hariri po raz kolejny objął stanowisko premiera i zadeklarował gotowość do szybkiego powołania gabinetu ministrów w celu skorzystania z francuskiej inicjatywy i uzyskania poparcia. W rzeczywistości Hariri do tej pory nie znalazł kompromisowego składu, satysfakcjonującego wszystkie strony.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.