Lewica wystartuje z logotypem „Lewica”

Opublikowano: 21.08.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 370

Komitet wyborczy składający się z SLD, Razem i Wiosny może używać w kampanii wyborczej logotypu składający się ze słowa „Lewica” – zadecydowała Państwowa Komisja Wyborcza. Organ ten odrzucił tym samym skargę, jaką złożył w tej sprawie przewodniczący kanapowej partii Polska Lewica Jacek Zdrojewski.

Zdaniem PKW żądanie, aby komisja zakazała używania znaku jest bezpodstawne. „Logotyp spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym i nie ma podstaw do twierdzenia, że wprowadza w błąd wyborców” – stwierdził najwyższy organ wyborczy.

Decyzja komisji oznacza oczywiście klęskę pomysłu byłego barona SLD, który przed tegorocznymi wyborami w dość kiepskim stylu usilnie próbuje zaszkodzić historycznemu porozumieniu ugrupowań deklarujących lewicowość. Przypomnijmy, że Zdrojewski, obecnie szef marginalnej Polskiej Lewicy, partii założonej w 2005 roku przez Leszka Millera, dwa tygodnie temu zaskarżył nazwę komitetu KW „Lewica”, argumentując, że jest on podobny do nazwy innej istniejącej partii politycznej. Wówczas decyzja sądu była dla niego korzystna, a komitet został zmuszony do startu jako KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, co wywołało konsternację, szczególnie wśród niektórych byłych i obecnych polityków Razem.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak powiedziała, że PKW przyjęła stanowisko, że nie ma podstaw prawnych do kwestionowania wzorca symbolu graficznego komitetu wyborczego SLD. W opublikowanym stanowisku Komisja informuje, że zgodnie z Kodeksem wyborczym wzorcem symbolu graficznego komitetu wyborczego partii politycznej może być wzorzec symbolu graficznego tej partii, wynikający z wpisu do ewidencji partii politycznych. Nie wynika jednak z tego obowiązek używania takiego logotypu, lecz jedynie dają taką możliwość, co oznacza, że dany komitet może równie dobrze wybrać sobie inny znak.

PKW stwierdziła, że kompozycja wizualna z słowem „Lewica” w środku spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, natomiast zauważyła również, że w zgłoszeniu komitetu wyborczego przez partię Polska Lewica nie zawarto żadnego wzorca symbolu graficznego, a więc żądanie by PKW odebrała prawo KW SLD do posługiwania się zgłoszonym jest bezpodstawne.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.