Lewica społeczna przyszła pod Sejm

Opublikowano: 31.05.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 833

Nie tyle lewica, bo tej parlamentarnej pod Sejmem nie było, ale środowiska anarcho-syndykalistyczne, anarchistyczne i lokatorskie, przyszły zaprotestować przeciw kolejnym próbom pogarszania sytuacji pracowników, odbierania im ich praw i zmniejszania wynagrodzeń, jakie zawiera czwarta już odsłona tzw. „tarczy antykryzysowej” rządu.

Zaproponowane przez rząd rozwiązania na wyjście kraju z kryzysu, nie zajmują się prawie w ogóle sytuacją polskiego świata pracy. A jeśli się zajmują to albo w sposób niewystarczający, albo wręcz szkodliwy dla pracowników. Co prawda w najbliższych dniach rząd zaplanował znaczne złagodzenie różnych ograniczeń związanych z wprowadzonym stanem epidemii, co pozwoli gospodarce na nowo ruszyć, ale w swoich antykryzysowych pomysłach nie zajmuje się przeciwdziałaniu bezrobociu, w niewystarczający sposób zajmuje się problemami czynszowymi lokatorów.

W zaproponowanej przez Związek Syndykalistów Polski „tarczy społecznej” protestujący domagają się natychmiast:

1. Zmian w Ustawie Tarcza Antykryzysowa tak, aby pomoc ze środków publicznych trafiła bezpośrednio do najbardziej potrzebujących, a nie służyła do utrzymania wysokich zysków firm i inwestorów

2. Wynagrodzenia postojowego w wysokości 100% dla wszystkich. Świadczenia awaryjnego dla wszystkich, w tym dla tych, o których rząd zapomniał (bezrobotni, poszukujący pracy)

3. Płatnych zwolnień chorobowych dla wszystkich chorych, niezależnie od warunków zatrudnienia. Nieodpłatnej opieki zdrowotnej i leków. Udostępnienia środków bezpieczeństwa potrzebującym. Zwiększenia wydatków na służbę zdrowia. Podwyżki dla pracowników służby zdrowia i poprawy ich warunków pracy.

4. Solidarności społecznej z pracownikami kluczowych sektorów. Konieczne zwiększenie zatrudnienia zamiast zmuszania pracowników do pracy w nadgodzinach.

5. Wycofania nowych mechanizmów prawnych, które ułatwiają firmom pogarszanie warunków pracy bez zgody pracowników. Wprowadzenia skutecznych mechanizmów zaskarżania zmian warunków pracy.

6. Podwyżek i poprawy warunków pracy dla wszystkich nisko opłacanych pracowników. Godna płaca dla wszystkich.

7. Specjalnego wsparcia dla osób bezdomnych i osób żyjących w trudnych warunkach sanitarnych i mieszkaniowych (w tym w zagęszczeniu). Solidarności społecznej z ludźmi o wysokim ryzyku zachorowania. Wsparcia dla ofiar przemocy domowej w rodzinie. Wakacji czynszowych i większego wsparcia dla lokatorów.

8. Dostępu do świadczeń dla osób na umowach śmieciowych bez pośrednictwa zleceniodawców. Nowych uprawień dla Państwowej Inspekcji Pracy, pomocy prawnej i ułatwień dla pracowników zatrudnionych na umowach śmieciowych w zakresie ustalania istnienia stosunku pracy.

9. Natychmiastowego zdjęcia zakazu zgromadzeń publicznych i protestów, gdy przestrzegane są normy sanitarne.

Wśród protestujących pojawił się na chwilę Janusz Korwin Mikke. Protestujący uznali jego obecność za prowokację. Poseł Konfederacji pouczał anarchistów czym jest anarchizm. Nie został dobrze tam przyjęty.

Na zakończenie demonstracji, policja spisała jej uczestników, bo pomimo, że zgłoszona zgodnie z prawem i braku odmowy jej przeprowadzenia, policja uznaje, że konstytucja nie obowiązuje, ale obowiązuje rozporządzenie rządu. Spisywanym, gdy pytali z jakiego powodu są spisywani, odpowiadała albo, że za udział w nielegalnym zgromadzeniu, albo dla sprawdzenia, czy nie są poszukiwani.

Prace nad „tarczą kryzysową 4.0” nadal trwają w Sejmie. Jednym ze skandalicznych jej zapisów jest możliwość dana pracodawcom, by wbrew zawartym umowom o pracę, mogli zmniejszać wynagrodzenie swym pracownikom, nawet o połowę.

Autorstwo: Jarosław Augustyniak
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik
hashi

Ale po co oni Korwina atakują, przecież on też przeciw reżimowi.
Widać lewaki i prawaki nie mogą razem protestować bo się pozabijają.
Przykre to.

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Anrchosyndykaliści?? Nie po drodze Polakom z nimi! Zobaczymy czy Tramp wpisze srantife na listę organizacji terrorystycznych. Najwyższy czas bo to jest organizacja terrorystyczna do jasnej ciasnej! Ciekawa obietnica, którą warto śledzić bo ona musi być dotrzymana inaczej wszystkich nas czeka wojna albowiem jeśli on tego nie zrobi oznaczać to będzie, że nie ma takiej władzy lub coś jeszcze gorszego…

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ