Lewica powalczy z PiS-em i neoliberałami

Opublikowano: 20.07.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 396

Nocne rozmowy przedstawicieli Lewicy Razem, Wiosny i Sojuszu Lewicy Demokratycznej zakończyły się zawarciem historycznego porozumienia. Po raz pierwszy w potransformacyjnej historii wszystkie największe siły szeroko pojętej lewicy zawiązały umowę koalicyjną. W skład komitetu koalicyjnego, którego nazwa zostanie wyłoniona po przeprowadzeniu badań społecznych, wejdzie zarówno SLD, ugrupowanie Roberta Biedronia oraz młoda karminowa lewica z Adrianem Zandbergiem na czele.

https://www.youtube.com/watch?v=fGvmQxZ4HZw

Lewica pójdzie do wyborów na jednej liście, ale w ramach koalicji trzech formacji, a zatem do wprowadzenia reprezentantów do Sejmu będzie potrzebowała poparcia wyższego niż 8 proc. Takie rozwiązanie okazało się nieskuteczne cztery lata temu, kiedy Zjednoczona Lewica w składzie SLD, Twój Ruch, Zieloni i PPS zdobyła tylko 7,55 proc. Teraz jednak komitet ma być silniejszy – doświadczeniem i składem, a w dodatku łącznie poparcie dla jego części składowych przekracza 10 proc. Należy się spodziewać, że lewica może otrzymać premię za zjednoczenie, a zatem poparcie dwucyfrowe podczas jesiennej elekcji wydaje się być realnym scenariuszem.

Jak się dowiedział portal „Strajk”, w kampanii lewicowego komitetu prym mają wieść: Adrian Zandberg, Robert Biedroń i trzecia osoba, związana z SLD. Nie wiadomo jeszcze wiele o rozdziale jedynek. W niektórych regionach rozpoczynają się właśnie trudne negocjacje. Możliwe, że w Poznaniu liderem listy będzie osoba z Lewicy Razem. Padają nazwiska Macieja Szlindera, Doroty Koszal i Amadeusza Smirnowa.

Co o narodzinach nowej siły mówili politycy lewicy?

„Rodzi się dobry, lewicowy projekt. Wspólne idee, podobne programy, wartości. To bardzo dobre wieści – postępowa, demokratyczna, proekologiczna koalicja wszystkich ugrupowań lewicowych to szansa na dobry wynik wyborczy” – napisała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Staniewska.

„Polki i Polacy wiedzą, jak wygląda parlament bez lewicy. Tej jesieni będą mieli szansę przywrócić ją do Sejmu. Łączy nas wiele i to dodaje nam niesamowitej energii. Praca już ruszyła, na szali leżą prawa kobiet, sprawiedliwość społeczna, zdrowe środowisko czy ochrona zdrowia” – takie słowa pojawiły się na fanpejdżu Lewicy Razem.

Włodzimierz Czarzasty zaraz po wyjściu z restauracji sprawiał wrażenie bardzo zadowolonego. „Jest naprawdę fajna siła” – mówił dziennikarzom. „Teraz zobaczycie, jak będzie – wszyscy będą wychodzili i wszyscy będą mówili to samo, bo po prostu jesteśmy razem.”

„Rozmawialiśmy o tym, żeby była jedna lista lewicy, żeby była jedna lista na lewo od Platformy Obywatelskiej, i jest chęć, jest wola” – mówił Adrian Zandberg.

Do koalicji nie przystąpi na pewno liberalna polityczka, przez niektórych kojarzona z lewica, Barbara Nowacka, która potwierdziła, że jej miejsce jest przy Grzegorzu Schetynie. „Jestem w Koalicji Obywatelskiej, jestem w sztabie wyborczym, nasze postulaty programowe weszły do programu KO” – powiedziała „Wyborczej”.

W ciągu najbliższych dni decyzję o doborze koalicjanta podejmą Zieloni.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Kaczor3333 20.07.2019 19:31

    Jak to się mówi, tonący brzytwy się chwyta. Aby być znowu przy korycie, trzeba zawiązać sojusz. W kupie siła. Wielkie idee, wspaniałe wizje, ogromne obiecanki, świetlana przyszłość, masowe powroty polaków, cuda gospodarcze itd. No ale taki mamy klimat że będzie jak zawsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.