Lewica nie uczciła „Łupaszki” w Sejmie

Opublikowano: 09.02.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1899

Posłowie Lewicy nie przyłączyli się do upamiętnienia przez Sejm Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. „Oddawanie przez Sejm RP hołdu osobom, które mają na sumieniu śmierć kobiet i dzieci nigdy nie powinno mieć miejsca” – komentuje poseł Maciej Konieczny.

Hołd dla „Łupaszki” zadekretowała ekspresowo marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zwyczajowo polscy parlamentarzyści upamiętniają, wstając z miejsc na początku posiedzenia, zasłużone osoby niedawno zmarłe lub takie, których rocznica śmierci wypadała danego dnia lub wcześniej. Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” został stracony 8 lutego 1951 r. O tym, że w rocznicę zostanie upamiętniony przez posłów i posłanki, marszałek Sejmu zdecydowała bez konsultacji z prezydium Sejmu. Większość parlamentarzystów nie miała z postacią „Łupaszki” problemu i wstała z miejsc. A nawet skandowała „Cześć i chwała bohaterom!”. Ale nie Lewica, która od dawna upomina się o pamięć o ofiarach cywilnych, jakie padły z rąk „żołnierzy wyklętych”.

„Oddziały podlegające »Łupaszce« są odpowiedzialne za zbrodnię w Dubinkach. W czerwcu 1944 roku zamordowały w tej wsi kilkadziesiąt osób narodowości litewskiej, głównie kobiet i dzieci” – napisał na „Facebooku” poseł Maciej Konieczny. Sprawa Dubinek została szczegółowo zbadana i opisana. Nie ma wątpliwości, że oddział „Łupaszki” zabił w tej miejscowości (dziś to miasteczko nad jeziorem Oświe na wschodniej Litwie) bezbronnych mieszkańców, chcąc w ten sposób zemścić się na Litwinach za zamordowanie 38 Polaków w Glinciszkach przez litewską kolaboracyjną policję pomocniczą. Historyk Paweł Rokicki uznał oba wydarzenia za zbrodnie wojenne.

„Łupaszka” i jego oddziały fatalnie zapisały się również w pamięci prawosławnych mieszkańców Podlasia. 22 maja 1945 r. jeden ze szwadronów jego V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej spalił wieś Potoka (gmina Michałowo), niszcząc doszczętnie zabudowania wsi i doprowadzając do śmierci czterech osób w pożarze. W Białymstoku tablica z nazwą ulicy „Łupaszki” była wielokrotnie polewana czerwoną farbą.

„Prawica w ramach kultu »żołnierzy wyklętych« obok prawdziwych bohaterów od lat próbuje wybielać i gloryfikować zwykłych bandytów i zbrodniarzy. Długo PiS i nacjonaliści mogli w tej sprawie liczyć na wsparcie prawicowych partii opozycyjnych. W 2017 Sejm przez aklamację przyjął uchwałę wysławiającą Narodowe Siły Zbrojne i hitlerowskich kolaborantów z Brygady Świętokrzyskiej. Czasy jednogłośnego gloryfikowania ukrywających się pod hasłem “żołnierze wyklęci” bandytów skończyły się, kiedy do Sejmu wróciła lewica” – pisze Maciej Konieczny.

Posłowie Lewicy w czasie upamiętnienia „Łupaszki” siedzieli na swoich miejscach lub wyszli z sali. Podobnie zachowali się członkowie koła Polskiej Partii Socjalistycznej i część posłów KO.

Socjaldemokraci domagają się bardziej zniuansowanego podejścia do historii. Chcą, by nie traktować wszystkich członków antykomunistycznego podziemia jak bohaterów bez skazy. Wzywają, by mówić prawdę o zbrodniach na ludności cywilnej czy narodowym szowinizmie niektórych oddziałów. „Z szacunku do prawdy historycznej i z szacunku dla ofiar i ich rodzin nie wzięliśmy dzisiaj udziału w podłym przedstawieniu PiS-u i marszałek Witek” – podsumowuje poseł Konieczny.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Admin WM 09.02.2022 12:07

  Tylu polskich, dzielnych żołnierzy jest wartych upamiętnienia a nawet niedźwiedź Wojtek, a oni czczą żołnierzy, którzy wsławili się zamordowaniem bezbronnych cywilów (nieważne, że w akcji odwetowej, czyli w czymś w rodzaju zemsty, ale dobrej chwały polskiemu mundurowi tym nie przynieśli). Lepiej byłoby zapomnieć, niż gloryfikować. Myślę, że uczczenie Łupaszki było życzeniem Kaczyńskiego, którego bohaterami zdają się być banderowcy (wspiera ich i wykrzykiwał „Sława Ukrainie!” – hasło, które słyszeli Polacy mordowani podczas rzezi wołyńskiej).

 2. adambiernacki 09.02.2022 13:21

  Wieczna cześć i chwała Bohaterom. Łupaszka to bohater i prawdziwy Polak. Ktokolwiek zginął z rąk Wyklętych zasłużył na to tym bardziej, że oni byli bardzo honorowi i powściągliwi i zabijali tylko tych, którzy na to ewidentnie zasługiwali jako zdrajcy. Wyciąganie odwetu Łupaszki ma za zadanie zdyskredytowanie całego Podziemia Zbrojnego i jest robotą sowiecko-żydowskich trolli, których pełen jest także Sejm.
  Przyszłe podziemie nie będzie już miało takich oporów jak Wyklęci i będzie bardziej skuteczne i bezwzględne a stosowanie odpowiedzialności zbiorowej postawi sobie za obowiązek podobnie jak ściganie po całym świecie by zabić.

 3. Szwęda 09.02.2022 16:56

  To wyaresztować całą tzw. lewicę i poddać ich intensywnym i długotrwałym śledztwom skąd są, co robią w sejmie RP, dla kogo pracują, skąd biorą kasę itd. A w przypadku stwierdzenia zdrady stanu i działania na szkodę Polski – POWYWIESZAĆ!!!

 4. robi1906 11.02.2022 06:48

  I tak właśnie żydy tresują wściekłe psy na siebie, będą machali siekierami do końca swojego życia i nie zrozumią, że choćby wybili i tysiąc wiosek i milion noworodków ukraińskich to banderyzmu nie pokonają, dlaczego?.

  Bo banderyzm to ideologia, jakby ukatrupili takiego Kołomojskiego, pomniejszego parobka to już by coś dało, ale idąc wyżej w hierarchi dokonaliby więcej, aż doszliby do tych co naprawdę kreują co się dzieje na tym świecie.

  I tak na koniec, dlaczego ten najbardziej zażydzony i probanderowski sejm czci mordercę ukraińców?,
  odpowiedź jest bardzo prosta, aby tych normalnych jeszcze ukraińców przepchnąć na banderyzm.

  Wszystko jest tak proste że…, ale działa, będą machali siekierami do końca swojego życia jeden z drugim, zrobią z tego kraju drugą Rwandę, ale nic to, bo żydy uczciły Łupaszkę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.