Lekkomyślne używanie siły przez izraelską armię

Opublikowano: 01.03.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 207

Izraelskie siły zbrojne okazały bezduszność i lekceważenie dla życia ludzkiego – przez ostatnie trzy lata zabiły na Zachodnim Brzegu niemal całkowicie bezkarnie dziesiątki palestyńskich cywilów, w tym dzieci – zauważa Amnesty International. Raport “Lekkomyślne użycie nadmiernej siły na Zachodnim Brzegu” opisuje, w jaki sposób od 2011 roku rozlew krwi i nadużycia praw człowieka na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich uzależnione są od użycia przez izraelskie służby niepotrzebnej, arbitralnej i brutalnej siły przeciwko Palestyńczykom.

We wszystkich badanych przez Amnesty International przypadkach Palestyńczycy zabici przez izraelskich żołnierzy nie wydawali się stanowić bezpośredniego i natychmiastowego zagrożenia dla życia. W niektórych – istnieją dowody, że byli ofiarami umyślnego zabójstwa, co równałoby się ze zbrodnią wojenną.

“Raport przedstawia materiał dowodowy, który obnaża wstrząsający schemat bezprawnych zabójstw i nieuzasadnionych obrażeń, którego na palestyńskich cywilach dopuszczają się izraelskie służby” – powiedział Philip Luther, Dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. “Częstotliwość i uporczywość stosowania przez izraelskich żołnierzy i funkcjonariuszy policji arbitralnej i nadmiernej siły przeciwko pokojowym demonstrantom na Zachodnim Brzegu – i bezkarność, którą cieszą się sprawcy – sugeruje, że stanowi ona część szerszej strategii.”

Amnesty International w zeszłym roku udokumentowała na Zachodnim Brzegu śmierć 22 palestyńskich cywilów. Przynajmniej 14 z nich brało udział w protestach. Większość ofiar była poniżej 25 roku życia. Przynajmniej 4 z nich to dzieci. Według danych ONZ w 2013 roku izraelskie siły zabiły na Zachodnim Brzegu więcej Palestyńczyków niż w 2011 i 2012 łącznie. Przez ostatnie 3 lata zabito 45 osób. Pokojowi demonstranci, przypadkowi cywile, obrońcy praw człowieka i dziennikarze byli wśród ofiar i rannych. Przez ostatnie 3 lata przynajmniej 261 Palestyńczyków, w tym 67 dzieci, zostało ciężko ranionych przez strzelające ostrą amunicją izraelskie siły na Zachodnim Brzegu. Od stycznia 2011 roku raniona w inny sposób została zdumiewająca liczba ponad 8000 Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, w tym 1500 dzieci. Obrażenia te powstały m.in. na skutek ostrzału metalową amunicją pokrytą gumą czy lekkomyślnego użycia gazu łzawiącego. W niektórych przypadkach ofiary zginęły na skutek użycia powyższych środków.

“Rozłożona w czasie liczba rannych to otrzeźwiające świadectwo nieustannego codziennego zagrożenia, z którym mierzą się Palestyńczycy mieszkający na okupowanym Zachodnim Brzegu” – powiedział Philip Luther.

Liczne ofiary zostały trafione w plecy, co świadczy o tym, że mierzono w nie, gdy próbowały uciec i nie stanowiły prawdziwego zagrożenia dla życia izraelskich żołnierzy i policjantów czy innych osób. W kilku przypadkach dobrze uzbrojone siły izraelskie uciekają się do użycia śmiertelnych środków, by rozprawić się z rzucającymi kamienie demonstrantami. Działanie takie prowadzi do niepotrzebnych ofiar.

Od ponad roku nie ujawniono ustaleń śledztw prowadzonych przez izraelskie władze w sprawie wielu podejrzanych zgonów.

“Obecny system izraelski udowodnił, że jest zdecydowanie niewystarczający. Nie jest ani niezależny ani bezstronny, a na domiar złego całkowicie brakuje mu przejrzystości. Władze muszą przeprowadzić natychmiastowe, dokładne i niezależne śledztwa we wszystkich przypadkach, które budzą obawy o arbitralne i bezprawne użycie siły, szczególnie w przypadkach, które doprowadziły do śmierci lub poważnych obrażeń” – powiedział Philip Luther. “Izraelskim żołnierzom i funkcjonariuszom policji należy wysłać silną wiadomość, że nadużycia nie pozostaną bezkarne. Dopóki winni nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, umyślne zabójstwa i ataki będą kontynuowane.”

Źródło: Amnesty International

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Oni mają prawo do uboju rytualnego! Zaraz ale dlaczego uboju Palestyńczyków?