Lekarze krytykują preferencje dla imigrantów

Opublikowano: 31.01.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1312

Przegłosowana niedawno nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza obniża wymagania, jakie muszą spełnić zagraniczni medycy chcący pracować w naszym kraju. Według Naczelnej Rady Lekarskiej taka decyzja spowoduje obniżenie jakości usług świadczonych przez służbę zdrowia, nie wspominając już o niesprawiedliwym traktowaniu zatrudnianych przez nią osób.

Przez wiele miesięcy Ministerstwo Zdrowia przygotowywało projekt zmian w prawie, dzięki któremu możliwe byłoby łatwiejsze pozyskiwanie lekarzy zwłaszcza zza naszej wschodniej granicy. Ostatecznie odpowiednia nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza została przegłosowana przez Sejm, choć rządzący i parlament nie raczyli w żaden sposób skonsultować jej ze środowiskiem lekarskim.

Szef Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja, komentując wprowadzone zmiany podkreślił, że polscy lekarze nie sprzeciwiają się idei zatrudniania medyków z innych państw. Uważają jednak, że brak podstawowych wymagań takich, jak choćby nostryfikacja dyplomu (ustalenie polskiego odpowiednika zagranicznego dyplomu – przypis WM), spowoduje obniżenie jakości leczenia. Tym samym zagrożone może być bezpieczeństwo pacjentów, którzy mogą być leczeni przez imigrantów nie posiadających odpowiednich kompetencji.

Właśnie z tego powodu wymagania wobec wszystkich lekarzy powinny być takie same. Maryja miał zresztą proponować, aby kwestią nostryfikacji dyplomów zajmowało się Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, ponieważ wiele państw stosuje odmienne zasady kształcenia od Polski. Medyk przekonuje, że za naszą wschodnią granicą niektóre specjalizacje trwają zaledwie rok, podczas gdy w naszym kraju nawet 5-6 lat.

Na podstawie: RynekZdrowia.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.