Lekarz będzie mógł wystawić receptę na 365 dni

Opublikowano: 20.10.2019 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 804

Przyjeżdżasz do Polski tylko raz lub dwa razy w roku i czasem zapominasz wykupić przepisany przez lekarza zapas leków? Zobacz, jakie korzyści dają Ci nowe przepisy, dotyczące tzw. e-recept.

Elektroniczna recepta jak dotąd mogła być wystawiana jedynie na 30 dnia, co oznaczało, że po upływie miesiąca nie można było wykupić na jej podstawie leków. Jednak zgodnie z nowymi przepisami, lekarz będzie miał prawo wydłużyć termin ważności e-recepty aż do 365 dni.

Nowe przepisy będą dotyczyły rozporządzenia ministra zdrowia z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (t.j. Dz.U. poz. 745 ze zm.). Nowelizacja rozporządzenia „dostosowuje przepisy wykonawcze do ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz.U. poz. 1590), która zmieniła terminy ważności recept w postaci elektronicznej” – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Zgodnie z propozycją nowych przepisów, lekarz lub inna osoba uprawniona ma mieć prawo do wyznaczenia rocznego terminu realizacji danej e-recepty. Warunkiem koniecznym tak długiego okresu na wykup przepisanego leku ma być jedynie to, że osoba wystawiająca e-receptę będzie musiała w dodatkowy sposób oznaczyć receptę w systemie. W przypadku braku specjalnego oznaczenia, domyślnym terminem ważności będzie 30 dni.

To, czy lekarz zgodzi się na całoroczny okres realizacji recepty powinno zależeć aktualnego stanu wiedzy medycznej oraz od historii choroby pacjenta, a ostateczna decyzja należy do lekarza.

Zdjęcie: EdTech Stanford University School of Medicine (CC BY-NC-ND 2.0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Radek 20.10.2019 10:06

    Najpierw robi się problem wymyślając recepty i leki na receptę, do tego terminy recepty itd., a potem dzielnie się zwalcza ten problem przedłużając terminy. A gdyby tak każdy dorosły mógł być traktowany przez władzę jak zdrowo umysłowy i odpowiedzialny sam za siebie człowiek a nie jak idiota i półgłówek i sobie kupić tyle ile chce jakich chce leków? W wielu krajach tak jest i jakoś masowo ludzie się nie trują.

  2. Hassasin 20.10.2019 14:17

    Extra ! A kiedy będzie mógł leczyć zgodnie z posiadaną wiedzą ? Lekarz = sprzedawca leków. Szukajcie znachorów albo zdrowiarzy, od zdrowia 😉

  3. Radek 20.10.2019 16:57

    Hassain, to chyba nigdy nie nastanie. Chyba, że cofniemy się w “rozwoju” do czasów kiedy nie pieniądz rządził.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.