Legioniści Waffen SS to duma łotewskiego narodu

Opublikowano: 29.09.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 876

Minister obrony Łotwy Artis Pabriks powiedział dziennikarzom w piątek, że legioniści Waffen SS są dumą łotewskiego państwa i narodu.

„Legioniści Waffen SS to duma państwa i narodu łotewskiego. Naszym obowiązkiem jest czcić całą duszą tych łotewskich patriotów” – oświadczył Pabriks. Według ministra nikomu nie można pozwolić na „szydzenie sobie” z ich pamięci.

Łotewski legion SS został utworzony z dwóch grenadyjskich dywizji przez dowództwo nazistowskich Niemiec w latach II wojny światowej na terytorium okupowanej Łotwy. 24 marca 1943 roku Heinrich Himmler wydał dekret precyzujący pojęcie „narodu łotewskiego”. Określał nim Łotyszów odbywających służbę we wszystkich łotewskich formacjach zbrojnych Waffen SS, w tym również w batalionach policyjnych.

16 marca 1944 roku pododdział legionu wstąpił w bój z Armią Czerwoną w rejonie rzeki Wielikaja niedaleko miasta Ostrow w obwodzie pskowskim. Właśnie dlatego dzień legionistów obchodzony jest na Łotwie 16 marca.

SS, tak jak SD, gestapo i Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników, zostały uznane za organizacje przestępcze w toku procesu norymberskiego. Za zbrodnię przeciwko ludzkości uznano też utworzenie obozów koncentracyjnych, w których organizacji brały też udział siły SS.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.