Lakiery do paznokci zawierają wysoce toksyczne substancje

Opublikowano: 11.10.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 581

Lakiery do paznokci zawierają wysoce toksyczne substancje, które mogą powodować nieodwracalne szkody dla organizmu – skomentowali dla NTV lekarze i eksperci.

https://www.youtube.com/watch?v=77grYP3BTQs

Aby produkt do paznokci nie zgęstniał, dodaje się do niego formaldehyd, aby błyszczał i równo nakładał się na paznokcie – toluen, aby lakier nie pękał – ftalan dibutylu. „Ftalan dibutylu ma wpływ na ludzki układ hormonalny i układ rozrodczy. W niektórych krajach jest zabroniony. Formaldehyd jest również bardzo toksycznym związkiem. Prawdopodobnie powoduje raka”, powiedziała Olga Mulina, inżynier w Instytucie Chemii Organicznej im. N.D. Zelinskiego z Rosyjskiej Akademii Nauk.

Jak wyjaśnił toksykolog Jewgienij Kowalow, niebezpieczne działanie wszystkich tych związków może objawiać się dziesiątki lat po ich użyciu. „Może mieć wpływ na wątrobę, zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju marskości wątroby, zwiększyć prawdopodobieństwo obturacyjnego zapalenia oskrzeli” – powiedział.

Po upływie terminu ważności składniki lakieru tworzą nowe toksyczne związki. Jednocześnie w wielu salonach manicuru rozróżnia się te produkty tylko kolorami, nie zwracając uwagi na całość opakowania i datę produkcji. Jak powiedział Szamil Maharramow, dyrektor ds. produkcji lakierów do paznokci, wielu właścicieli salonów samodzielnie produkuje kosmetyki, wybierając tanie składniki.

„Kiedy kupują taniej, chiński taki jest żrący, to (jeden ze składników lakieru metakryl – red.) trzyma się równo dokładnie 30 dni, klient stabilnie więc do nich przychodzi. To tylko zysk” – wyjaśnił.

Lekarze zalecają stosowanie lakierów oznaczonych jako 3-FREE lub 5-FREE, co oznacza, że trzy lub pięć niebezpiecznych substancji jest wykluczonych ze składu. Ponadto na opakowaniu produktu powinien być podany jego okres ważności po otwarciu.

Na podstawie: NTV.ru
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.