Kwitnący, szczęśliwy Wietnam

Opublikowano: 05.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1155

Zakończył się XIII Narodowy Kongres Komunistycznej Partii Wietnamu. Obradujący od 25 stycznia do 1 lutego delegaci wybrali nowe władze partii. Komitet Centralny i osiemnastoosobowe Biuro Polityczne. Sekretarzem generalnym został ponownie Nguyen Phu Trong.

Kongresy PKW odbywają się co pięć lat. Ten miał ogromne, przełomowe znacznie. Nie tylko dla Wietnamu, także dla całego regionu Azji Południowo-Wschodniej, którego Wietnam jest jednym z liderów.

Nie są to gołosłowne deklaracje. Pomimo światowej recesji wietnamska gospodarka zanotowała w 2020 roku wzrost PKB o 2,9 procent. Lepszy nawet niż w sąsiednich Chinach, gdzie gospodarka wzrosłą o 2.3 procenta. W tym roku szacowany wzrost wietnamskiego PKB ma zbliżyć się do 7 procent i może też być najwyższym w regionie.

Wietnam najlepiej radzi sobie w swym regionie z pandemią. Do tej pory odnotowano tam około 1500 zakażeń, a zmarło 35 osób. Wykorzystując doświadczenia w zwalczaniu epidemii SARS, władze wietnamskie szybko zareagowały zamykając granice państwa, wprowadzając lokalnie lockdown i przede wszystkim masowe testy obywateli na obecność korona wirusa.
Według badań Lowy Institute Australia z dnia 28 stycznia 2021 roku Wietnam zajmuje drugim miejscem na liście państw najlepiej radzących sobie z pandemią Covid-19.

Jednak nie tylko te sukcesy uznano za najważniejsze. W czasie Kongresu zaprezentowano i przedyskutowano strategiczny, wieloletni program rozwoju społeczno- gospodarczego – stworzenia „Kwitnącego i szczęśliwego państwa”.

Podzielono go na dwa etapy. Pierwszy przewiduje, że w 2030 roku dochody obywateli Wietnamu przekroczą średni światowy poziomu. Będzie to jednocześnie rok szczególny. Setnej rocznicy powstania Komunistycznej Partii Indochin, której kontynuatorką jest obecna Komunistyczna Partia Wietnamu.

Cel drugiego etapu jest jeszcze bardziej ambitny. W roku 2045, roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, Wietnam chce dołączyć do grupy wysoko rozwiniętych państw. O dochodach swych obywateli sięgających poziomu obywateli państw Unii Europejskiej i USA.

To ambitny plan, ale Wietnamczycy nie raz już udowodnili, że potrafią osiągać imponujące wyniki makroekonomiczne. Dzieje się tak zwłaszcza od 1986 roku, kiedy Komunistyczna Partia Wietnamu ogłosiła program Đổi mới, czyli „Odnowy.

Dzięki tym reformom poziom ubóstwa w Wietnamie spadł z 58 procent w 1993 roku do 8 procent w 2017 roku.

W latach 2011-2020 wzrost wietnamskiego PKB ukształtował się na poziomie około 6 procent rocznie i mieścił się w grupie państw o wysokim wzroście w regionie i na świecie. Skala PKB wzrastała 2,4-krotnie, ze 116 mld USD w 2010 roku do 268,4 mld USD w 2020 roku. Przeliczając PKB na statystycznego mieszkańca oznacza to wzrost z 1331 USD w 2010 roku do około 2750 USD w 2020 roku.

„Z małego, biednego i zacofanego kraju, z bardzo niskim stopniem oświaty, praktycznie niezauważalnego na mapie świata, Wietnam przekształcił się w rozwijający się kraj o średnim poziomie dochodu na głowę mieszkańca i ludnością liczącą blisko sto milionów”, tak ocenił ten historyczny wzrost prezydent Wietnamu, sekretarz generalny Nguyễn Phú Trọng.

Ale nie samym wzrostem PKB obywatele Wietnamu chcą żyć. W przyjętym przez Kongres programie rozwoju znalazł się też cel „szczęście narodu”. Twórcy strategicznego programu uważają, że ostatnie globalne doświadczenia, zwłaszcza efekty pandemii, dowodzą, że sam wzrost gospodarczy liczony wedle wskaźnika PKB, sam statystyczny wzrost dochodów obywateli nie gwarantują im pełni szczęśliwego życia. Przedkongresowe dyskusje i konsultacje społeczne ujawniły, że dla Wietnamczyków bardzo ważne są takie czynniki jak „stan zdrowia”, „spokojne życie”, „czyste środowisko naturalne”. Przypomniano, że oprócz wskaźnika PKB istnieje też HPI, czyli Happy Planet Index, który wykorzystywany jest przez coraz więcej państw na świecie w planowaniu makroekonomicznym.

Dzięki konsekwentnej, twórczej polityce gospodarczej i społecznej KPW wzrosła pozycja międzynarodowa wietnamskiego państwa. Dziś Wietnam jest liderem państw ASEAN i najbardziej zintegrowanym z Unią Europejską państwem Azji Południowo- Wschodniej. Strategicznym, regionalnym sojusznikiem USA.

Wietnam postrzegany jest w Polsce przed wszystkim jako bohaterski kraj, wielokrotnie broniący swej niepodległości przed agresją światowych mocarstw. Polscy inwestorzy uważają Wietnam za jeden z pięciu najważniejszych na świecie przyszłościowych rynków i bramę do gospodarczego obszaru ASEAN.

Podpisana niedawno umowa EVFTA między Wietnamem a Unią Europejską likwiduje dotychczasowe bariery i wzmacnia wzajemną współpracę gospodarczą. Jest także dowodem uznania Unii Europejskiej dla rozwijającego się Wietnamu. (…)

Według Happy Planet Index obecnie Wietnam znajduje się już na piątym miejscu ze 140 ocenianych tam państw. Trzydzieści lat temu był na 121 miejscu.

Autorstwo: Piotr Gadzinowski
Źródło: Trybuna.info

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,33 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
vannamond
Użytkownik
vannamond

Optymizm i siła Wietnamczyków jest porażająca. Na Wietnam zrzucono więcej bomb niż łącznie podczas całej 2 wojny na wszystkie kraje w niej uczestniczące. Anglosasi zabili tam 4mln ludzi. Za te zbrodnie wojenne de facto nie odpowiedział nikt. A wpisując w Google hasło ‘Vietnam war casualties’ dostajemy ‘An estimated 47,434 American soldiers were killed in battle during the Vietnam War, which spanned from 1964 to 1975. An additional 10,786 died in the theater of war, but out of battle, making a total of 58,220 deaths.’ Najwyraźniej życie Wietnamczyków nie miało i nie ma żadnego znaczenia. Trzymam kciuki za ten dzielny naród.