Kuwejt dopuścił kobiety do wojska

Opublikowano: 01.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 882

Obywatelki Kuwejtu mimo protestów parlamentarnej opozycji będą mogły służyć w tamtejszej armii. Pierwsze kobiety już zdążyły zresztą zgłosić się do kuwejckich sił zbrojnych. Nie będą jednak brać udziału w działaniach militarnych, dlatego czeka na nie głównie praca w wojskowym zapleczu administracyjnym, medycznym oraz technicznym.

Dokładnie 12 sierpnia kuwejcki wicepremier i minister obrony narodowej szejk Hamad Al-Jaber Al-Sabah Ali, wydał decyzję dotyczącą umożliwienia kobietom służby w Siłach Zbrojnych Kuwejtu. Polityk podkreślił, że w ten sposób państwo chce wyrazić „uznanie i wdzięczność za wielką rolę odgrywaną przez kuwejckie kobiety”, ufając jednocześnie w możliwości znoszenia przez nie trudów służby w wojsku.

Przedstawicielki płci żeńskiej od 19 grudnia mogą więc złożyć wnioski o przyjęcie do kuwejckiego wojska. Tylko pierwszego dnia przyjęto dokumenty od 137 osób. O możliwość zostania podoficerem czy żołnierzem mogą ubiegać się kobiety posiadające dyplom szkoły wyższej lub szkoły średniej. Poza tym poborowe muszą być w wieku 18-26 lat, cieszyć się dobrym zdrowiem, posiadać zaświadczenie o niekaralności i oczywiście przejść pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną.

Warto podkreślić, że w rzeczywistości kobiety nie będą uczestniczyły bezpośrednio w działaniach zbrojnych. Obejmą głównie stanowiska w administracji czy zapleczu medycznym i technicznym. Już w tej chwili wiele z nich pracuje w armii jako cywilni pracownicy, natomiast dzięki uzyskaniu statusu żołnierza będzie przysługiwać im więcej praw społecznych i finansowych.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z nowych możliwości dawanych kuwejckim kobietom. Przeciwko ich rekrutowaniu do Sił Zbrojnych Kuwejtu protestowali głośno politycy parlamentarnej opozycji. Twierdzą oni wręcz, że jest to najgorsza z dotychczasowych decyzji podjętych przez ministra obrony, bo jest ona niezgodna z kulturą kraju. Zwolennicy tego rozwiązania uznali je za przyjęte zbyt późno. Przypominają bowiem, że kobiety mogą służyć w policji od blisko dwóch dekad.

Na podstawie: Al-monitor.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.