Kurdyjscy działacze w Niemczech znów prześladowani

Opublikowano: 25.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 836

Po niedawnym skazaniu na wieloletnie więzienie tureckich komunistów, niemiecki wymiar sprawiedliwości nie ustaje w próbach podlizania się prezydentowi Erdoğanowi. Teraz bawarska policja aresztowała działacza kurdyjskiego Yilmaza Acila. Zarzuty? Organizowanie wycieczek autobusowych, wydarzeń kulturalnych i marszów pamięci.

Nad ranem 10 września policjanci weszli do domu Yilmaza i w brutalny sposób dokonali zatrzymania aktywisty. Pod pozorem rewizji zdemolowano jego mieszkanie. Od tego czasu Kurd przebywa w bawarskim więzieniu w Augsburgu-Gablingen. Prokuratura zdążyła już postawić mu zarzut „członkostwa w terrorystycznej organizacji – Partii Pracujących Kurdystanu (PKK)”. To typowe oskarżenie na podstawie kontrowersyjnego paragrafu nr 129b niemieckiego Kodeksu karnego, mówiącego o „działalności w zagranicznej organizacji terrorystycznej”. W ostatnich latach jest on bardzo często wykorzystywany jako bat na kurdyjskich i tureckich działaczy opozycyjnych przebywających w Niemczech. W myśl tego paragrafu do skazania kogoś nawet na wieloletnie więzienie niepotrzebne jest wcale udowodnienie mu udziału w akcjach terrorystycznych ani popełnienia czynów zabronionych – wystarczy choćby powiązanie z organizacją, uznawaną przez jakiś zagraniczny rząd za terrorystyczną.

Stąd „przestępstwami” zarzucanymi Yilmazowi Acili są m.in. organizowanie krajoznawczych wycieczek autobusowych i wydarzeń kulturalnych dla kurdyjskich imigrantów, kupowanie kwiatów i żywności na okolicznościowe imprezy, branie udziału w legalnych demonstracjach czy przygotowanie akcji mającej upamiętnić Seyita Riza, przywódcę powstania w kurdyjskim mieście Dersim, skazanego przez turecki sąd na śmierć w 1937 r. Te pokojowe i w pełni legalne działania stały się nagle grożącymi więzieniem przestępstwami tylko dlatego, że pojawiało się podejrzenie, iż były organizowane „w ramach przynależności do Partii Pracujących Kurdystanu”. A i to podejrzenie przestępstwa opiera się na wątłych podstawach – adwokat Acila, Yunus Ziyal powiedział, że podczas rewizji funkcjonariusze dostali zadanie bardzo skrupulatnego szukania wszelkich dowodów na powiązania Kurda z PKK, bowiem te dotychczas zgormadzone przez prokuraturę są za słabe. Yunus określił środki zastosowane przy zatrzymaniu jako „przesadne” i „mające wyraźny charakter represyjny”, tym bardziej, iż Acilowi ​​nie zarzuca się ani jednego aktu przemocy.

Wielu działaczy organizacji lewicowych i kurdyjskich wyraziło swoje oburzenie aresztowaniem Acila i wezwało do solidarności z zatrzymanym. „Tureckie tajne służby i prezydent Erdogan są na pewno bardzo usatysfakcjonowani, że bawarski wymiar sprawiedliwości jest im tak posłuszny i tak sumiennie represjonuje Kurdów” – skomentował aresztowanie kurdyjski serwis informacyjny ANF. „Organy represji po raz kolejny przeszły same siebie. Wygląda to tak, jakby po prostu przetłumaczyli nakaz aresztowania z Turcji.” – powiedziała Anja Sommerfeld z organizacji Rote Hilfe, zapewniającej prześladowanym pomoc prawną. Działania niemieckiego wymiaru sprawiedliwości wymierzone w turecką i kurdyjską opozycję pod pozorem walki z terroryzmem od dawna spotykają się w tym kraju z szeroką krytyką. Powszechnie dostrzega się w nich jawne usługiwanie autorytarnemu reżimowi i chęć przypodobania się prezydentowi Erdoğanowi.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.