Kurdyjki walczą z bojownikami ISIL

Opublikowano: 09.10.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 327

W niedzielę doszło do pierwszego wysadzenia się w powietrze zamachowczyni-samobójczyni w obozie terrorystów z Państwa Islamskiego (ISIL). Syryjska Kurdyjka dokonała zamachu niedaleko Kobane, miasta obleganego od dwóch tygodni przez islamistów. Było to spełnienie koszmarów dżihadystów, którzy uważają śmierć z rąk kobiety za hańbę – pisze “Gazeta Polska Codziennie”. Dżihadyści oblegają od połowy września strategiczne kurdyjskie miasto Kobane, zwane również Ajn al-Arab. W poniedziałek wywiesili czarną flagę na górującym nad miastem wzgórzu Miste Nur. Wczoraj ok. 70 proc. miasta znajdującego się kilkanaście kilometrów od granicy z Turcją było pod kontrolą bojowników z IS.

Syryjscy Kurdowie nie pozostają obojętni i zaciekle odpierają ataki. Stworzyli jednostki obrony ludności (YPG), w których walczą również kobiety. Jedna z bojowniczek, Arin Mirkin, przedostała się w niedzielę do obozu dżihadystów stacjonujących pod miastem. Młoda Kurdyjka była uzbrojona w materiały wybuchowe i gdy tylko została otoczona przez islamistów, wysadziła się w powietrze. Jak dotąd nie została podana oficjalna liczba ofiar jej samobójczego ataku.

25-letni Hakan Buksur został zamordowany przez policjantów, którzy otworzyli ogień z wozu pancernego do protestujących, którzy opanowali ulice w Varto – dzielnica Muş w solidarności z walczącym Kobane. Otrzymał strzał w głowę. Miasto Kobane zamieszkane przez 400 000 osób, głównie Kurdów to ważny punkt strategiczny syryjskiego Kurdystanu, którego zdobycie będzie oznaczało opanowanie przez dżihadystów z ISIL całego syryjskiego Kurdystanu co może skutkować ludobójstwem. Turecka armia obsadza granice jednocześnie nie przepuszczając uchodźców i ochotników z całej Turcji, a także innych krajów chcących walczyć z dżihadystami co wywołuje protesty w Turcji. Od kilkunastu godzin trwają zamieszki na Cumhuriyet Avenue. Tymczasem protesty poparcia dla ISIL są jedynymi odbywającymi się w Turcji protestami podczas których nie dochodzi do starć z policją.

Tymczasem bojownicy Państwa Islamskiego wydali listę reguł dla dziennikarzy, pracujących na kontrolowanych przez terrorystów terytoriach. Zgodnie z dokumentem zawierającym 11 reguł, dziennikarze będą musieli przysięgnąć wierność Kalifatowi, a ich praca będzie kontrolowana przez PI. Przedstawiciele mediów nie mają prawa do pracy z telewizjami, znajdującymi się na czarnej liście (Al Arabiya, Al Jazeera i Orient) i publikowania materiałów bez uzgodnienia z grupą. Ponadto dziennikarze są zobowiązani do otrzymania licencji na realizację tej działalności. „Za każde naruszenie dziennikarz będzie odsuwany od pracy i pociągany do odpowiedzialności” – czytamy w dokumencie.

Autorzy: Sabina Treffler (akapity 1, 2), wiatrak (3), red. GR (4)
Źródła: CIA, Niezależna.pl, Głos Rosji
Kompilacja 3 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MilleniumWinter
Użytkownik
MilleniumWinter

“uzbrojona w materiały wybuchowe”
Materiały wybuchowe jako takie to nie broń i nie można być w nie “uzbrojonym”.
Można być w nie wyposażonym, zaopatrzonym albo posiadać.
Można za to być uzbrojonym w granaty, miny lub ŁADUNKI wybuchowe.

poray
Użytkownik

Znowu informacje niepełne i charakteryzujące się dyletanctwem. Obszar wokół Kobane to jeden z trzech największych obszarów zajmowanych przez Kurdów w Syrii. Zdobycie przez ISIL tego miasta nie będzie oznaczało zdobycia całego syryjskiego Kurdystanu. Największy teren zajęty przez Kurdów w Syrii znajduje się w prowincji Hasaka, na pograniczu z Irakiem.
Co rzecz jasna nie oznacza, że po zdobyciu miasta nie dojdzie do rzezi, tortur i egzekucji tak charakterystycznych dla działań terrorystów z ISIL.