Kulisy zablokowania prezydenta przez autobus

Opublikowano: 11.01.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3004

Autobus, który rzekomo uległ awarii i zablokował wyjazd prezydentowi Andrzejowi Dudzie z Belwederu, był elektryczny. Na jego popsucie mógł wpłynąć mróz. Miasto zapewnia, że awaria akurat w tym miejscu i w momencie, gdy do Pałacu Prezydenckiego spieszył się Duda, to czysty przypadek. Pojazd stał tam 17 minut, po czym odjechał do najbliższego przystanku.

W momencie, gdy policja pod nieobecność Dudy w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła aresztowanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, prezydent Duda przebywał w Belwederze, gdzie spotykał się z opozycją białoruską. Na wieść o aresztowaniu, Duda chciał natychmiast wrócić do Pałacu. Budynki te dzieli kilka kilometrów.

Sprawny wyjazd z Belwederu kolumnie prezydenckiej uniemożliwił autobus, który akurat rzekomo zepsuł się w tym miejscu. „Prezydent jak co roku urządził spotkanie noworoczne dla białoruskich opozycjonistów w Belwederze. Dlatego nie było go w Pałacu, gdy wkroczyła tam policja. Gdy tylko prezydent dowiedział się telefonicznie od Grażyny Ignaczak-Bandych o tym, że ministrowie Kamiński i Wąsik zostali zatrzymani, zdecydował o natychmiastowym powrocie. Tyle że przez dłuższy czas nie mogliśmy opuścić Belwederu, bo wyjazd blokował autobus miejski, stojący na światłach awaryjnych. Jestem przekonany, że to była celowa akcja” – powiedział w rozmowie z Onetem prezydencki minister Wojciech Kolarski, który także przebywał w Belwederze.

Warszawski ratusz zapewnia, że awaria autobusu akurat w tym miejscu to czysty przypadek. „Cały transport publiczny odbywa się w warunkach monitorowanych, więc i w tym przypadku zostało to zarejestrowane. Nagranie zostało już zabezpieczone, jest też raport od Miejskich Zakładów Autobusowych i Zarządu Transportu Miejskiego. Wynika z nich, że rzeczywiście doszło do awarii pojazdu” – zapewnia w rozmowie z Onetem Monika Beuth, rzecznik Urzędu m.st. Warszawy.

Jak relacjonuje, autobus linii 180 zatrzymał się o godzinie 19:04 na podjeździe pod górę przy Belwederze, bo miał akurat czerwone światło. Gdy światło zmieniło się na zielone, próbował ruszyć, ale się nie dało. Kierowca zablokował koła specjalnymi klinami, wypuścił pasażerów i wezwał pogotowie autobusowe.

Oficjalnie w autobusie zablokował się system hamulcowy w wyniku ubytku powietrza w układzie pneumatycznym. „Cała sytuacja trwała 17 minut. O godz. 19.21 kierowcy udało się ruszyć i podjechał do najbliższego przystanku, skąd potem został zabrany przez pogotowie autobusowe. Co ważne, w międzyczasie z Belwederu wyjechała kolumna samochodów, która w związku z tą sytuacją pojechała chodnikiem. Nie spowodowało to więc jakiegoś większego opóźnienia. Było to może kilka minut” – uważa Beuth.

Zapewnia, że „to była sytuacja losowa, czysty przypadek”. „Będziemy ustalać, dlaczego doszło do tej awarii. To nie był stary czy zdezelowany autobus, tylko w miarę nowy pojazd, elektryczny. Możliwe, że wpływ na awarię mógł mieć mróz. Będzie to wszystko sprawdzane” – podkreśla Beuth.

Autorstwo: KM
Na podstawie: Onet.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.