Kulczyk nie dostanie od państwa 1,4 mld zł

Opublikowano: 25.10.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 813

Postępowanie w tej sprawie toczyło się ponad siedem lat. Jego końcową fazą było rozstrzygnięcie przez Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Okazało się ono niekorzystne dla Sebastiana Kulczyka. Dziedzic rodu oligarchów nie otrzyma z powrotem od państwa 1,4 mld złotych.

Prawie półtora miliarda złotych należąca do Kulczyka firma Autostrada Wielkopolska otrzymała w ramach, jak się okazuje, zupełnie nieuzasadnionej pomocy publicznej.

Najpierw Komisja Europejska, a teraz sędziowie luksemburskiego trybunału nie mieli wątpliwości. Zarządca odcinka Autostrady Wolności pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem, słusznie musiał oddać państwu polskiemu całą kwotę plus odsetki.

Najważniejsze pytanie brzmi – jakim cudem firma biznesowego giganta załapała się na taką hojność państwa? Trybunał wziął pod lupę zasadność rekompensat, jakie Autostrada Wielkopolska miała otrzymywać od kolejnych polskich rządów w latach 2005-2011. W tym okresie spółka zasysała kwoty za zwolnienie ciężarówek z opłat za przejazdy tym odcinkiem A2.

Sedno przekrętu polegało na tym, że dane określające intensywność ruchu samochodów ciężarowych były szacowane według prognozy z roku 1999, kiedy to po polskich drogach przemieszczało się znacznie więcej pojazdów tego typu. Rekompensaty były więc wyraźne zawyżone. Warto zauważyć, że proceder rozpoczął się jeszcze za rządów PiS i trwał w najlepsze w czasach, gdy Polską rządziła Platforma Obywatelska.

Rozprawa przed TSUE dotyczyła rozpatrzenia skargi jaką w związku z decyzją Komisji Europejskiej złożyła Autostrada Wielkopolska. Skarga została odrzucona.

Co ciekawe, w tej sprawie polski rząd mówił jednym głosem z brukselskimi komisarzami.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.