Kukizowcy chcą wznowić śledztwo ws. pogromu kieleckiego

Opublikowano: 26.08.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 680

Stowarzyszenie Kukiz’15 wystosowało właśnie list otwarty do IPN wzywający do wznowienia śledztwa w tej sprawie. Instytut zareagował pozytywnie.

Zdaniem autorów listu pojawiły się nowe fakty, które uznają za świadczące, że pogrom Żydów w Kielcach w 1946 r. był ubecką prowokacją. “Chcemy, żeby historia pokazywała fakty, żeby była prawdziwa, a nie manipulowana” – oświadczyła w sprawie listu prezeska Stowarzyszenia Kukiz’15 w Kielcach. “Nie chcemy być postrzegani jako antysemici, bo nimi nie jesteśmy” – powiedziała członkini ugrupowania.

Tymczasem Joanna Tokarskia-Bakir w swojej książce pt. “Pod klątwą”, jednoznacznie przeczy takiej wersji wydarzeń. Twierdzi, że winę za pogrom ponosi polski antysemityzm, a funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa jako jedyni wykazywali empatię wobec zagrożonych Żydów i podjęli czynności na rzecz ratowania ich przed atakami Polaków.

Autorzy wzmiankowanego listu otwartego otwarcie uznali publikację Tokarskiej-Bakir za jeden z powodów zwrócenia się do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wznowienie śledztwa. Pod wnioskiem, oprócz posłów Kukiz’15 (Marka Jakubiaka i Bogdana Latosińskiego), podpisali się senator z PiS, radny Kielc z PiS, wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek i prezydent Kielc. Padła zapowiedź, że w przyszłym tygodniu pod listem będą mogli się podpisywać mieszkańcy.

Wniosek został przekazany na ręce naczelniczki kieleckiej delegatury IPN Doroty Kawczyńskiej-Kality, która do akcji odniosła się przyjaźnie. “To cenna inicjatywa, gdy społeczeństwo czuje się współodpowiedzialne za historię miasta, za jego wizerunek” – powiedziała. Podkreśliła, że IPN rzeczywiście dysponuje materiałami skłaniającymi do rewizji powszechnie przyjętej historii pogromu kieleckiego. Jednak o ewentualnym wznowieniu śledztwa zdecyduje prokurator Instytutu.

Nie jest to pierwszy wniosek do IPN o wszczęcie nowego dochodzenia w tej sprawie. W 2016 r. z podobnym wystąpiła była wiceszefowa Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Małgorzata Sołtysiak.

Pogrom kielecki to zamieszki antysemickie, które wybuchły w Kielcach 4 lipca 1946 r. w reakcji na pogłoskę o rzekomym uprowadzeniu przez Żydów polskiego chłopca Henryka Błaszczyka. Wściekły tłum zabił wtedy 37 osób pochodzenia żydowskiego. W pogromie uczestniczyli członkowie Milicji Obywatelskiej i Wojska Polskiego. Wstrząs społeczny wywołany przez to wydarzenie doprowadził do tego, że powojenna Polskę opuściło wtedy nawet do 100 tys. osób żydowskiego pochodzenia.

Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. radical3dom 26.08.2018 17:56

    Dodajcie Jedwabne do pary!

  2. tramp 26.08.2018 19:11

    Koniecznie Jedwabne, gdzie jest prawda i kto ma rację?
    Czy legalna wersja, czy :
    https://newsweb.pl/jedawbne-niemcy-spalili-zydow/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.