Kuba globalnym liderem szczepień przeciw COVID-19

Opublikowano: 11.09.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1749

Prowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego serwis „Our World in Data” poinformował, że od 5 września Kuba stała się krajem o najwyższej liczbie podawanych dzienne szczepionek przeciw COVID-19 przypadającej na 100 mieszkańców.

Kuba szczepi swoich obywateli za pomocą własnych szczepionek – opracowanych przez Instytutu Szczepień im. C.J. Finlaya „Soberana 02” i „Soberana Plus” oraz powstałej w Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii „Abdali”. „Te dane [z publikacji „Our World in Data” – przyp. red.] pokazują sukcesy naszej kampanii szczepień, w ramach której podano już 5 119 956 dawek lokalnie produkowanych szczepionek” – mówiła Ileana Morales, dyrektor ds. Innowacji Naukowych i Technologicznych w kubańskim Ministerstwie Zdrowia.

Masowe szczepienie dorosłych ruszyło na Kubie 29 lipca. Od września zaczęto szczepić także dzieci – najpierw z grupy wiekowej 12-18 lat, a od poniedziałku również te w wieku 2-11 lat. Tym samym Kuba stała się pierwszym krajem na świecie, w którym przeciw koronawirusowi szczepi się tak małe dzieci. Celem akcji jest jak najszybsze osiągnięcie odporności zbiorowej w tej grupie, co ma umożliwić powrót do nauki stacjonarnej. Większość szkół w kraju pozostaje bowiem zamknięta od marca 2020 roku.

Od 15 listopada władze zamierzają także stopniowo otwierać granice Kuby dla turystów. Według rządowych szacunków, do tego czasu ok. 93 proc. populacji kraju ma zostać w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. Obecnie jedynymi grupami, które nie są szczepione, są pacjenci onkologiczni, którzy nie otrzymali zgody lekarza specjalisty oraz osoby uczulone na thimerosal (sól sodowa kwasu etylortęciotiosalicylowego odznaczająca się znaczną toksycznością i podejrzewana o wywoływanie autyzmu – przypis WM) – składnik aktywny wszystkich trzech kubańskich szczepionek.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.