Ktoś dzwoni z takiego numeru? To oszustwo!

Opublikowano: 05.03.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1036

Masz nieodebrane połączenie z dziwnego, nieznanego numeru? Pod żadnym pozorem na niego nie oddzwaniaj! W ten sposób możesz paść ofiarą oszustwa zwanego Wangiri i stracić pieniądze!

Taktyka wyłudzaczy jest banalnie prosta – dzwonią oni na brytyjski numer z kraju, którego kod kierunkowy w jakiś sposób może wydać się potencjalnej ofierze podobny do krajowego lub po prostu nie wzbudzać żadnych większych podejrzeń. Najczęściej to jeden lub dwa sygnały. Oszuści liczą, że z nieuwagi czy w pośpiechu ofiara oddzwoni, a wtedy połączenie zostanie w taki sposób przekierowane, aby uruchomić usługę Premium, która słono kosztuje.

Najczęściej w tym czasie puszczana jest nagrana wcześniej wiadomość, która ma na celu zatrzymać dzwoniącego przy słuchawce jak najdłużej. Niekiedy też nagrywany jest sygnał charakterystyczny dla rozłączenia się, ale połączenie trwa nadal. Dopóki ofiara sama się nie rozłączy operator nadal nalicza opłaty. Słone opłaty, dodajmy.

Ten rodzaj oszustwa nazywa się Wangiri i pochodzi z Japonii, ale w chwili obecnej olbrzymią popularnością cieszy się w Afryce. W UK naciągacze używają numerów kierunkowych z Tunezji (+216), Liberii (+231) czy Wysp Cooka (+682), z kolei w Polsce popularne są Republika Kongo i Wybrzeże Kości Słoniowej, ponieważ ich kierunkowe (+243) oraz (+225) przypominają numery warszawskie (22) i płockie (24).

Brytyjscy operatorzy telkomów zapewniają, że robią wszystko, aby ukrócić takie praktyki, ale oszuści, którzy kupują odpowiednie numery telefoniczne w darknecie, są często krok przed nimi. Z tego powodu też radzą zachować wyjątkową ostrożność i trzymać się kilku prostych zasad:

– nie odbierać połączeń od nieznanych numerów spoza brytyjskiej sieci;

– nie oddzwaniać na takie numery;

– informować swojego operatora, jeśli ktoś z takiego numeru próbował się kontaktować;

– używać specjalnych aplikacji, które pomogą filtrować nie tylko niechciane połączenia, ale także SMS-y.

Dodajmy, że oszustwo Wangiri w samym 2014 roku kosztowało użytkowników telefonów komórkowych na całym świecie w sumie 2 miliardy dolarów (dane za Fraud & Technology Wire).

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.