Zbierają biomateriał Rosjan

Opublikowano: 01.11.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 920

W Rosji jest zbierany materiał biologiczny przedstawicieli różnych grup etnicznych. Oznajmił to prezydent Rosji Władimir Putin na posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka.

Podczas posiedzenia dyrektor Rosyjskiego Społecznego Instytutu Prawa Wyborczego Igor Borisow poinformował, że pewne osoby za pomocą kamer monitoringowych w nieznanym celu zbierają wizerunki Rosjan.

„Jeśli próbki, to jeszcze nic. Czy wiedzą państwo, że materiał biologiczny jest zbierany w całym kraju. Przy czym wśród różnych grup etnicznych i ludzi mieszkających w różnych punktach geograficznych Rosji. Pytanie — po co to robią? Robią celowo i profesjonalnie. Jesteśmy obiektem bardzo dużego zainteresowania” — powiedział Putin.

W połowie lipca na portalu zamówień publicznych “Federal Business Opportunity” został zamieszczony kontrakt, z którego wynika, że ćwiczebne dowództwo lotnicze amerykańskich sił powietrznych jest zainteresowane zakupem 12 próbek RNK i 27 próbek błony maziowej wytwarzającej maź stawową niezbędną do pracy stawów. Oferty były przyjmowane do 27 lipca. „Wszystkie próbki świeżo mrożonej błony maziowej zdrowego człowieka i RNK zdrowego człowieka mają pochodzić od osób o pochodzeniu rosyjskim/rasy białej” — głosi kontrakt. Zgodnie z jednym z warunków kontraktu dawcy błony maziowej nie mogą mieć urazów narządów ruchu, chorować na HIV, zapalenie wątroby typu B i C i kiłę. Podkreślono, że próbki błony maziowej i RNK mogą pochodzić od różnych dawców. Przed ich udostępnieniem trzeba było podać płeć, wiek, przynależność etniczną, staż palenia, historię pacjenta, wzrost, wagę oraz inne dane. Kontrakt nie zawierał informacji o celach, do których amerykańskie siły powietrzne potrzebują biomateriału Rosjan.

Na słowa Putina odpowiedzieli Amerykanie. Wybór Rosjan do zbierania materiału biologicznego na potrzeby Stanów Zjednoczonych nie był celowy, prace związane są z badaniem układu mięśniowo-szkieletowego, powiedział RIA Novosti przedstawiciel Szkoleniowego Dowództwa Lotniczego (AETC) amerykańskich sił powietrznych.

Zdaniem przedstawiciela AETC Bo Downeya obecnie Centrum Badań Molekularnych 59. Medycznej Grupy Lotniczej prowadzi „badania układu mięśniowo-szkieletowego w celu wykrycia różnych biomarkerów związanych z urazami”. Downey zaznaczył, że do badań potrzebne były dwa zestawy próbek — z zachorowaniami i kontrolne próbki RNA i błony maziowej. Pierwszy zestaw został dostarczony przez „zlokalizowaną w USA firmę”.

„W wymaganiach (centrum badawczego — red.) nie wskazano, gdzie muszą być pobrane próbki, jednak w celu kontynuowania badań były potrzebne analogiczne próbki. Ponieważ początkowo dostawca dostarczył próbki z Rosji nadające się do pierwotnej grupy zachorowań, dlatego też kontrolna grupa próbek również powinna być pochodzenia rosyjskiego” — powiedział Downey. „Celem jest integralność badań, a nie pochodzenie (próbek — red.)” — dodał rozmówca agencji.

Wcześniej niektórzy eksperci poinformowali RIA Novosti, że teoretycznie zebrany materiał biologiczny może zostać wykorzystana do umyślnego wyrządzenia szkody. Jednak eksperci różnią się w ocenie perspektyw takich ataków: ktoś uważa, że ​​w praktyce dane podejścia nie są stosowane, a ktoś nazywa sytuację w tej sferze niezmiernie napiętą. Rosyjscy parlamentarzyści i specjaliści mówią o potrzebie monitorowania sytuacji w zakresie gromadzenia materiałów biologicznych w celu uniknięcia niebezpiecznych konsekwencji.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.