Kto „zepsuł” rosyjską ropę?

Opublikowano: 25.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 258

Białoruś wstrzymała eksport lekkich produktów ropopochodnych i oleju napędowego do Polski, na Ukrainę i do krajów bałtyckich – powiedział wiceszef krajowego koncernu naftowego (BNK) Siergiej Grib. Wyjaśniono, że wynika to z dostaw surowców o niskiej jakości z Rosji. „W tej chwili (zobowiązania kontraktowe – red.) są zawieszone do czasu rozwiązania problemu z rosyjską ropą” – powiedział Grib dziennikarzom. Według białoruskiej strony zawartość związków chloroorganicznych w dostarczanej ropie kilkadziesiąt razy przekracza wartości graniczne. Źródło zanieczyszczenia znaleziono w poniedziałek.

Istnienie problemu potwierdziło już rosyjskie Ministerstwo Energetyki i przedsiębiorstwo państwowe Transnieft, zapewniając, że sytuacja zostanie wyjaśniona. Jak przekazują źródła gazety “Wiedomosti”, za podwyższoną koncentrację chlorków organicznych odpowiadają lokalni gracze, działający w branży, nie podając jednak konkretnych nazwisk czy nazw organizacji. Do zanieczyszczenia doszło na odcinku rurociągu między Samarą i Unieczą. Działa tam kilkadziesiąt koncernów naftowych, a także indywidualni przedsiębiorcy – poinformowano. Rozmówcy “Wiedomosti” nie byli w stanie ocenić, ile dokładnie ropy zostało zanieczyszczone. Urzędnik federalny mówi o 100 tys. ton, a pracownik dużej firmy naftowej już o 300 tys.

Koncern Belneftechim, w skład którego wchodzą rafinerie, oświadczył, że bada stopień uszkodzeń sprzętu spowodowanych przez ropę niskiej jakości. Poinformował również, że jakość surowca z Rosji nie uległa jeszcze poprawie.

W niedalekiej przyszłości strony omówią kwestie techniczne i kompensacje. Do wtorku strona rosyjska obiecała znormalizować sytuację ze składem ropy w rurociągu Przyjaźń. Z powodu złej jakości rosyjskiej ropy popsuł się kosztowny sprzęt w rafinerii ropy naftowej w Mozyrzu – podaje białoruska agencja Bełta, powołując się na źródła w zakładzie. Przez ostatnie kilka dni rafineria przetwarzała rosyjską ropę Urals o wysokiej zawartości związków chloroorganicznych, które zwiększają korozję metalu.

Wcześniej wicedyrektor Białoruskiej Kompanii Naftowej (BNK) Siarhiej Hrib poinformował, że do końca 2019 roku Białoruś ma nadzieję znaleźć zamiennik rosyjskiej ropy, na jakość której obecnie narzeka, powiedział wiceszef Białoruskiej Spółki Naftowej (BNK) Siergiej Grib. „Liczymy na rozpoczęcie dostaw w tym roku” – powiedział Grib. Według niego za opcje priorytetowe rozpatrywane są dostawy przez porty Ukrainy i krajów bałtyckich, które również są zainteresowane „dodatkowymi zarobkami”.

Operator polskiego odcinka rurociągu naftowego Przyjaźń PERN przerwał tranzyt ropy z Rosji ze względu na jej niedostateczną jakość. Dostawy ropy wstrzymano 24 kwietnia o godz. 22:00 (czasu lokalnego) na czas nieokreślony. „Zwracamy się z prośbą o podjęcie działań w celu przeciwdziałaniu temu (ryzyku awarii przemysłowej – red.) w celu jak najszybszego wznowienia” – czytamy w liście polskiej firmy, którego kopia została wysłana do operatora białoruskiego odcinka Przyjaźni.

Podkreśla się, że „kontynuacja dostaw ropy zawierającej chlorki organiczne powyżej limitu” „rodzi ryzyko poważnej awarii przemysłowej”. W liście stwierdza się, że „żadna z rafinerii zlokalizowanych na rurociągu Przyjaźń nie może przyjąć i przetworzyć ropy o takich wskaźnikach, jak jest obecnie dostarczana do punktu odbioru dostaw w Adamowie (granica polsko-białoruska – red.)”.

Zaznaczono, że od wszystkich klientów polskiej spółki otrzymano rozkaz przerwania odbioru ropy o zwiększonej zawartości chlorków. „W przypadku przedłużającego się braku dostaw surowca, dla polskich rafinerii ropa zostanie sprowadzona alternatywną drogą tj. przez Naftoport w Gdańsku” – czytamy na stronie spółki.

Rurociąg Przyjaźń zapewnia tranzyt rosyjskiej ropy prze terytorium Białorusi do Polski, Niemiec, Ukrainę, Węgry, Słowację i Czechy. Transnieft eksploatuje rosyjski odcinek rurociągu.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4]
Kompilacja 4 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.