Kto zapłacił za długi Kościoła po ŚDM?

Opublikowano: 05.12.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 802

Władze Krakowa poinformowały, że za nocleg pielgrzymów w szkołach zapłaciło właśnie Ministerstwo Edukacji Narodowej, miasto otrzymało też “refundację za organizację wydarzenia” – rzecz jasna od rządu.

“Pan płaci, pani płaci, społeczeństwo płaci” – ale nie Kościół. Za noclegi pielgrzymów MEN miało wyłożyć 6,7 mln zł, a Kościół 1,2. Kościół zapłaci jednak tylko 78 tysięcy za “bieżące użytkowanie” 11 spośród 182 szkół, które były wykorzystywane podczas imprezy. Bo minister Zalewska jest hojna i postanowiła dorzucić Kościołowi więcej niż potrzeba. To ona zapłaci za remonty szkół.

Kraków otrzymał również 30 mln zł od rządu jako refundację. Miasto bardzo potrzebowało tych pieniędzy, ponieważ krakowska kuria ociągała się z opłaceniem rachunków za wykorzystanie Tauron Areny oraz wynajem akademików dla uczestników ŚDM.

Kraków w sumie na katolicki zlot wydał ponad 61 mln zł, przy czym przekonywał przez cały czas, że samorząd wykonuje tylko swoje zwykłe zadania. W pewnym momencie jednak się złamał i poprosił o 100 mln zł od państwa. Według danych, które podaje portal Oko.press, na przygotowanie noclegów pielgrzymów w szkołach z miejskiego budżetu przeznaczono 9,6 mln zł. Na uruchomienie dodatkowych pojazdów komunikacji miejskiej w czasie ŚDM – 3,5 mln. Na wynajęcie przenośnych toalet – 3 mln zł. Na rozstawienie dodatkowych śmietników – 2 mln zł itd. 7 mln wydano na promocję imprezy.

Ogromne koszty poniosły sąsiednie gminy. Np. Wieliczka na inwestycje potrzebne do tego, by odbyła się tam jedna uroczysta msza, wydała 29 mln zł. Nawet Chorzów wydał prawie 400 tys. Samorządy szły na rękę Kościołowi w każdej sprawie, nieodpłatnie użyczały swoich obiektów, choć to Kościół pobierał od pielgrzymów opłaty. Teraz długi po ŚDM również spłaca państwo.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Maximov 05.12.2016 15:15

  Widać do czego prowadzi zinstytucjonalizowana religia.
  Staje się po prostu pijawką na normalnych społeczeństwach.
  Pozostaje mieć nadzieję, że ludzie kiedyś się obudzą i pogonią darmozjadów w czarnych sukienkach…

 2. luzak1977 05.12.2016 16:29

  Nawet gdyby czarni za wszystko płacili, to dlaczego “Za noclegi pielgrzymów MEN miało wyłożyć 6,7 mln zł, a Kościół 1,2.”? I tak troszkę nierówno biorąc pod uwagę, że była to imprezka kościółkowa. Ubój gospodarczy.

 3. ZIWK 05.12.2016 22:08

  Za prawo do obsługi tej imprezy płacili również “wolontariusze”.
  W cudzysłowie, bo płacenie przez pracownika za możliwość pracy w żaden sposób nie mieści się w powszechnie przyjętej definicji wolontariatu…
  Ale przecież to chyba normalne dla kleru, że za wszystko się płaci.

 4. MakSym 06.12.2016 10:10

  Korporacja rzymskokatolicka wiecznie nienażarta, jak widać.
  Mam tylko nadzieję, że będę jeszcze oglądał, jak się kiedyś udławi i zdechnie.

 5. polach 06.12.2016 23:51

  Już zdycha stąd się tak jeszcze napycha:)Padną wkrótce już tego nie da się zatrzymać co się dzieje:)
  Kurtyny kłamstw opadają jedna za druga:) Dla mnie to już kabaret tylko:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.